W Instytucie Północnym im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie można zobaczyć wystawę poświęconą wydawnictwom, które ukazały się w 1973 r. przy okazji 500. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.
Rok temu przekazywałem do Fromborka książki z 1973 r. z zasobów bibliotecznych znajdujących się w naszym instytucie, a związanych z ówczesnym jubileuszem. Wówczas zrodził się pomysł, że w Roku Kopernikańskim trzeba zrobić wystawę tych wydawnictw z 1973 r., które stoją na wysokim poziomie merytorycznym i estetycznym. Zszedłem do biblioteki instytutowej i zacząłem szperać. Nie zdawałem sobie sprawy z faktu, że w naszej bibliotece znajduje się aż tak wiele woluminów z tego okresu. Z kwerendy wyszło, że posiadamy sto dwadzieścia takich pozycji. Z nich wybrałem pięćdziesiąt, posegregowałem je tematycznie - opowiadał na wernisażu wystawy Artur Sobiela.
Na wystawie można obejrzeć bardzo ciekawe woluminy sprzed pięćdziesięciu lat. W pierwszej gablocie możemy zobaczyć wydawnictwa naukowe. Jest m.in. faksymile „De revolutionibus”, monografia „Kopernik na Warmii”, fundamentalna praca Mariana Biskupa „Regesta Copernicana”.
W następnej znajdują się zagraniczne publikacje z tego okresu, choćby wydana w Monachium książka „Kopernik jako Niemiec”. Kolejna prezentuje naukowe serie wydawnicze. Ostatnia to zbiór różnych publikacji, choćby sprawozdanie z prac Komitetu Obchodów Kopernikańskich, który został powołany w 1968 r., czy też praca bp. Jana Obłąka „Kościół Katolicki w Polsce w hołdzie Mikołajowi Kopernikowi z okazji 500-nej rocznicy jego urodzin”.