Nowy numer 13/2024 Archiwum

Ciemna jutrznia w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie

Kapłani, alumni WSD "Hosianum" wraz z wiernymi przybyli rano do konkatedry św. Jakuba w Olsztynie, by wspólnie z abp. Józefem Górzyńskim celebrować ciemną jutrznię.

Liturgia Godzin, czyli modlitwa Kościoła, która obejmuje całość dnia, rozpoczyna się o poranku. - Dzisiejsza jutrznia ma charakter uroczysty, jest niezwykle głęboka w swojej treści - mówi abp Józef Górzyński.

Wyjaśnia, że ciemna jutrznia odwołuje się do wydarzenia, które przeżywamy, czyli do tajemnicy krzyża. - Mamy wiele tekstów starotestamentalnych, które zapowiadają tę tajemnicę, choćby psalmy, które wprowadzają nas w nią. Przywołujemy je w najpiękniejszej formule - dodaje metropolita warmiński.

Jutrznia od początku jest modlitwą Kościoła. - Kiedy mówimy o modlitwie Kościoła, to ona jest od zawsze. Zmienia się jedynie jej forma. Są elementy, choćby właśnie psalmy czy kantyki, które Kościół, zbierając się na modlitwie, wspólnie celebruje - wyjaśnia abp Górzyński.

W wyniku reformy liturgicznej, zapoczątkowanej przez Sobór Watykański II, pojawiły się próby wprowadzenia języka polskiego do śpiewów Triduum Paschalnego. Kuria metropolitalna warszawska w 1979 r. wydała drukiem śpiewnik „Zwycięzca śmierci, modlitwa Godzin Wielkiego Piątku, Wielkiej Soboty, śpiewy Wielkiej Niedzieli”. Z chwilą ukazania się drukiem tego zbioru, ks. prof. Kazimierz Narodzonek wprowadził śpiewy Wielkiego Tygodnia do konkatedry św. Jakuba w Olsztynie. Od 1979 r. klerycy warmińscy odśpiewują godzinę czytania słowa Bożego i jutrznię w Wielki Piątek i Wielką Sobotę.

Obecna formuła ciemnej jutrzni, to nowe opracowanie śpiewów wykonane przez ks. Sławomira Ropiaka, które jest owocem tej praktyki. Ksiądz Ropiak wprowadził zmiany w wyniku uwzględnienia nowego przekładu tekstów w Liturgii Godzin.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy