Posłaniec Warmiński

Tak czcimy pamięć

W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyły się Wojewódzkie Obchody Pamięci o Bohaterach 1940-2023 - 83. rocznica zbrodni katyńskiej.

Dzwon katyński znad mogił pomordowanych Polaków, z ciemnego zimnego lasu katyńskiego, wezwał nas, by wspólnie przeżyć 83. rocznicę zbrodni katyńskiej i po raz kolejny przypomnieć, że polska racja stanu to polska pamięć historyczna - mówiła, witając gości, Alicja Pogorzelska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 w Olsztynie.

Organizatorem corocznych uroczystości jest Stowarzyszenie Rodziny Katyńskie w Olsztynie. - To czas, kiedy po tysiąckroć powtarzane jest słowo „pamięć”. Osiemdziesiąt lat temu została ujawniona zbrodnia katyńska. Co prawda były to działania propagandowe Niemców, ale mimo to świat dowiedział się o tym. Polacy i rodziny zamordowanych dowiedziały się o okrutnej zbrodni z prasy gadzinowej, niemieckiej wydawanej w języku polskim. Temat o ujawnieniu mogił zbiorowych oficerów polskich był na pierwszych stronach wydań. Niemcy zadbali o to, żeby ta wiadomość dotarła do jak największej liczy Polaków. Poza tym przez megafony uliczne były przekazywane informacje. Kiedy zaczęto podawać nazwiska ekshumowanych oficerów, wówczas przed „szczekaczkami” gromadzili się Polacy - opowiadała Barbara Gawlińska, przewodnicząca stowarzyszenia.

Przypomniała, że kiedy Rosjanie zaczęli mordować polską elitę, ich rodziny często były wywożone na Syberię.

Podczas uroczystości wręczono medale „Pro Patria” przyznawane w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

- Cieszy, że zostały docenione inicjatywy i działania patriotyczne małej wiejskiej szkoły, gdzie dbamy o pamięć i tożsamość. We mnie zainteresowanie bolesną historią Polski rozpoczęło się, kiedy byłam uczennicą szkoły podstawowej. Ksiądz opowiadał nam o Katyniu, a ta historia zapadła mi w sercu. Potem przyszedł rok 2010, gdy zaplanowaliśmy zasadzenie na terenie szkoły pierwszego dębu katyńskiego, co miało miejsce tuż przed katastrofą smoleńską. Od tego czasu podejmujemy wiele inicjatyw patriotycznych - mówiła Beata Jóźwiak, dyrektor Szkoły Podstawowej w Waśniewie-Grabowie.

Medal otrzymała również Beata Żujewska, dyrekor Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Zaborowie. - Każdego roku często odbywają się w szkole akademie patriotyczne. Tak czcimy pamięć o bohaterach. Odznaczenie jest czymś wyjątkowym, wyróżnieniem wszystkich pracowników naszej szkoły. Każdy ma duży wkład w pielęgnowaniu historii - podkreślała pani dyrektor.

Podczas uroczystości wręczono również certyfikaty Instytutu Pamięci Narodowej za pracę na rzecz Programu „Katyń… ocalić od zapomnienia”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..