Caritas. Polsko-niemieckie spotkanie w Osnabrück

Wyjazd miał na celu m.in. wymianę doświadczeń na temat posługi wśród uchodźców.

Przedstawiciele Caritas Archidiecezji Warmińskiej udali się z wizytą do Niemiec, do powiatu Osnabrück w kraju związkowym Dolna Saksonia, by wspólnie poruszyć tematy spraw migracyjnych, bieżących spraw pomocy uchodźcom i sytuacji społeczno-politycznej w Polsce i w Niemczech na tle wojny w Ukrainie.

- Wielu uchodźców z Ukrainy przybyło do naszej diecezji wraz z początkiem wojny w Ukrainie, spora część z nich postanowiła wyjechać na Zachód, do naszych niemieckich sąsiadów. Aleksandra Franke, konsultant ds. migracji i pomocy uchodźcom w diecezjalnym stowarzyszeniu Caritas, przedstawiła nam, jak wygląda praca z uchodźcami w diecezji Osnabrück. Wyjazd ten służył wymianie doświadczeń na temat wypracowanych już pewnych schematów od momentu napływu dużej liczby uchodźców z Ukrainy - mówi Agata Kisielińska z Caritas Diecezji Warmińskiej.

Uczestnicy odwiedzili Diecezjalne Stowarzyszenie Caritas Osnabrück, państwowy urząd przyjmujący imigrantów w Bramsche oraz siedzibę Caritas dla traumatycznych uchodźców w Dolnej Saksonii. - Nie zabrakło również w programie części kulturowej, a mianowicie zwiedzenia katedry św. Piotra, spektaklu operowego "Titanic" w teatrze, jak i odwiedzin w Felix Nussbaum Haus - Muzeum w Osnabrück - wylicza Agata.

Podkreśla, że taka wymiana doświadczeń to nie tylko informacyjny przekaz, ale i budowanie współpracy oraz nauka od siebie nawzajem. - Każdy z nas ma różne osobiste spostrzeżenia i doświadczenia, ale dopiero spotykając się twarzą w twarz z ludźmi, którzy pomagają uchodźcom, nie tylko tym z Ukrainy, jesteśmy w stanie zrozumieć i zaobserwować podobne rozwiązania sytuacji, jak i te odmienne. Taka wymiana zdań naprawdę dużo wnosi, ponieważ teraz my, jak i nasi partnerzy jesteśmy w stanie spostrzec, co można zmienić, a co podreperować, by było jeszcze lepiej - wyjaśnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..