- Mamy teraz w Kościele czas rozeznania, szczególnie dla nas, osób życia konsekrowanego. Korzystajmy z tego momentu historii, by później wyruszyć w drogę z Jezusem - mówił bp Jacek Kiciński.
W gmachu seminarium duchownego w Olsztynie odbył się dzień skupienia osób życia konsekrowanego diecezji warmińskiej. Uczestniczyły w nim także siostry z eparchii olsztyńsko-gdańskiej. Dzień przed Niedzielą Dobrego Pasterza zgromadzeni modlili się o powołania do życia zakonnego i kapłańskiego. Poprowadził go bp Kiciński, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP.
- Potrzebujemy obecnie czasu rozeznania. Izrael po wyjściu z Egiptu prowadzony był przez słup obłoku. Gdy obłok unosił się, Izrael ruszał w drogę. Gdy opadał, Izrael zatrzymywał się. Mamy teraz czas w Kościele, gdy obłok nas okrywa - to czas rozeznania dla nas, osób życia konsekrowanego. Korzystajmy z tego czasu, by później wyruszyć w drogę - tłumaczył bp Jacek.
Skupienie poprowadził bp Jacek Kiciński, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP. ks. Dariusz Sonak /Foto GośćPodczas konferencji przywołał trzy etapy życia wiary. Pierwszym jest ekscytacja. - Jezus nie powołał ludzi bezrobotnych. Każdy z apostołów miał swoją pracę. Po spotkaniu z Jezusem porzucili wszystko i poszli za Nim. Na tym polegała ich ekscytacja. Towarzyszyli Mu, słuchali nauki, a później zostali posłani. To samo dotyczy naszej drogi powołania, gdy zachwyciliśmy się Jezusem i poszliśmy za Nim - mówił bp Kiciński.
Drugim etapem, który wymienił biskup, jest kryzys. Omawiając ten etap, przywołał postać św. Piotra. - Zaparł się Jezusa. Po wydarzeniu na Golgocie wrócił do tego, co robił wcześniej - do łowienia ryb. Znał się na tym jak nikt inny, a połów mu nie wyszedł, bo odwrócił się od tego, do czego powołał go Jezus. Ile razy, wybierając to, do czego Jezus nas nie wezwał, doświadczyliśmy porażki? - pytał.
Trzecim etapem jest wierność. - Podłamani apostołowie zdradą Judasza, zaparciem się Piotra, zostawieniem Jezusa na krzyżu wracają do Wieczernika, który kojarzył im się z bezpieczeństwem. Tam wiernie trwają na modlitwie z Maryją. Każdy z trzech etapów wpisany jest w nasze powołanie: entuzjazm, kryzys i wierność. Gdy zostaniemy wierni, pomimo potłuczenia przez nasze kryzysy, będziemy bezpieczni jak apostołowie w Wieczerniku i otrzymamy dar Ducha Świętego - tłumaczył.
Podczas homilii wskazał na życie Maryi jako przykład wypełniania trzech etapów życia wiary. - Maryja przeżywała entuzjazm spotkania z Bogiem w momencie zwiastowania. Miała swój kryzys, gdy Go zgubiła podczas pielgrzymki do Jerozolimy. Pozostała wierna w godzinie krzyża. Mawiam, że Pan Bóg przychodzi 15 minut za późno. Maryja miała wszystko gotowe - zaślubiona Józefowi, zaplanowane życie i w tym momencie przychodzi Bóg. Podobnie jest z naszym życiem. Czy my jesteśmy gotowi przyjąć Boga, gdy przychodzi, gdy już wszystko mamy zaplanowane? - pytał zgromadzonych.
Podczas drugiej konferencji starał się odpowiedzieć na pytania, kim są osoby konsekrowane w Kościele i jakie jest ich zadanie w świecie. - Jesteśmy powołani do świętości. Inaczej mówiąc: skazani na świętość. A powołanie do świętości jest powołaniem do miłości. Święta Teresa od Dzieciątka Jezus powiedziała, że "w sercu Kościoła, jej Matki, będzie miłością". Życie konsekrowane nie jest przybudówką Kościoła - ma być miłością w sercu Kościoła. To nasze zadanie. Mamy być świadkami. Mamy ruszyć do świata. Pamiętamy postać Filipa z Dziejów Apostolskich. Anioł mu powiedział: "Wstań i idź na drogę". Dodał, że w południe, a wtedy przecież nikogo nie było, bo był skwar. Filip spotkał Etiopczyka. Wstań i idź do dzisiejszego świata, choć może ci się wydawać to nielogiczne. Ludzie nas potrzebują, choć wydaje nam się, że nie są zainteresowani naszą formą życia. Mamy być znakiem dla ludzi, a ten informuje, wskazuje i prowokuje - dodał.
Nieszporom podczas dnia skupienia przewodniczył abp Józef Górzyński. ks. Dariusz Sonak /Foto GośćNieszporom podczas dnia skupienia przewodniczył abp Józef Górzyński. Na zakończenie wręczył nominacje s. Angeli Krupińskiej CSC na referentkę ds. życia konsekrowanego oraz świadectwa konsekracji ordo virginum diecezji warmińskiej.