Posłaniec Warmiński

Tydzień Bibliotek

Od 8 maja trwa XX Tydzień Bibliotek. Dla miłośników literatury to jeden z piękniejszych okresów w roku.

Tegorocznym licznym wydarzeniom odbywającym się z tej okazji towarzyszy hasło: „Moja, Twoja, Nasza Biblioteka!”. - Czyli chcemy szerzyć wiedzę o tym, że biblioteki są dla wszystkich. Dla starszych i młodszych, wysokich i niskich, tych, którzy co miesiąc czytają kilka książek, jak i tych, którzy po literaturę sięgają sporadycznie. Pamiętajcie, że biblioteka to jest wasze miejsce - uśmiecha się Urszula Maciąg z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

W tym tygodniu w bibliotekach na terenie całego województwa odbywają się liczne wydarzenia: spotkania autorskie, wystawy, warsztaty, spotkania grup zainteresowań i koncerty. - Wszystko po to, aby nawiązały się bliższe relacje między czytelnikiem a tym miejscem. Jest to również okazja ku temu, aby nawiązać współpracę między różnymi placówkami. Zależy nam na tym, aby jak najwięcej osób przychodziło do nas - wyjaśnia pani Urszula.

Wspomina spotkanie autorskie z pisarzem Przemysławem Borkowskim, podczas którego dyskutowano o stanie czytelnictwa w Polsce. - Coroczne raporty Biblioteki Narodowej wskazują na fakt, iż Polacy nie czytają zbyt wiele. Kiedy jednak widzimy ludzi przychodzących na spotkania autorskie, licznych odwiedzających biblioteki, to wydaje się, że jednak nie jest tak źle. Być może dlatego, że my bibliotekarze żyjemy w bańce ludzi czytających i wydaje się nam, że jest ich naprawdę wielu - mówi. Podkreśla, że niezmiennie największą popularnością wśród czytelników cieszą się powieści kryminalne. - Wiele osób wypożycza również powieści obyczajowe i reportaże - dodaje.

Zauważa, że bibliotekarz musi lubić pracę w ludźmi, rozmawiać i cierpliwie słuchać. - Wielu czytelników przychodzi, by porozmawiać o książkach, o tym, co przeczytali, o nowościach wydawniczych. Czasami mówią o swoich przeżyciach, codzienności, kłopotach i radościach. Biblioteka to miejsce spotkań ludzi. Empatia i chęć poznania drugiego człowieka to cechy, które powinny charakteryzować bibliotekarza - akcentuje Urszula Maciąg.

W województwie warmińsko-mazurskim funkcjonuje ponad trzysta bibliotek. - Cieszmy się dużym szacunkiem wśród czytelników. Myślę, że ludzie doceniają naszą pracę, bo robimy coś ważnego dla nich - uważa. Dzisiejszy świat nastawiony jest na zysk, a pracownik jest wartościowy wtedy, kiedy pomnaża dobra materialne. Niewielu dostrzega, jak wielki zysk niesie z sobą literatura i nauki humanistyczne.

- Biblioteka to miejsce bezpłatnej wiedzy.  Nie pobieramy żadnych opłat od czytelników. Warto o tym pamiętać. Miłośnicy książek wiedzą, że komputer i telewizja nie zastąpią czasu, kiedy bierze się książkę, siadam w ulubionym fotelu i popijając ciepłą herbatę przenosi się w inny świat - uśmiecha się pani Urszula i zachęca do wzięcia udziału w wydarzeniach, które przygotowali bibliotekarze.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..