Nowy numer 39/2023 Archiwum

Koncert "Nicolao Copernico Dedicatum"

W konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie wstąpił Polski Chór Kameralny.

W tym roku obchodzimy Rok Mikołaja Kopernika - przypadająca 550. rocznica urodzin i 480. rocznica śmierci wybitnego astronoma powoduje, że w naszym regionie, gdzie Kopernik spędził ponad 40 lat swego życia, organizowane są liczne wydarzenia przybliżające postać naukowca. Jednym z nich był koncert „Nicolao Copernico Dedicatum” w wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego.

- Postać Kopernika nie kojarzy się być może bezpośrednio z muzyką, wszyscy, którzy chcą go upamiętnić, decydują się na różnorakie wystawy, odczyty. Ale odkrycia naukowe Kopernika wzięły początek w jego fascynacji światem, uniwersum. Oprócz tego, że umiał opisać swe odkrycia w sposób matematyczny, musiał wszystko to przeżywać. I chcemy przez ten projekt pokazać Kopernika jako nie tylko naukowca, ale człowieka wrażliwego na piękno wszechświata - podkreślają artyści.

Podczas koncertu muzycy zaprezentowali utwory z różnych epok, skomponowane przez takich kompozytorów jak Alessandro Stradella, Robert Schumann, Ildebrando Pizzetti, Tadeusz Zygfryd Kassern, Wojciech Kilar, Andrzej Koszewski, Eric Whitacre czy Eriks Ešenvalds.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast