Nowy numer 39/2023 Archiwum

Święto UWM

W Olsztynie odbyło się święto Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Słowo „universitas” ma kilka znaczeń - powszechność, całość, a w odniesieniu do uczelni odnosi się do wspólnoty wartości, wspólnoty wiedzy, wspólnoty wszystkich nauk, wspólnoty profesorów i studentów - mówił na początku uroczystości dr hab. Jerzy Andrzej Przyborowski, prof. UWM, rektor UWM.

- W tym roku święto naszej uczelni celebrujemy w wyjątkowych okolicznościach, w których w szczególny sposób wspominamy naszego wielkiego rodaka Mikołaja Kopernika, w 550. rocznicę urodzin i 480. rocznicę śmierci. Kontemplujemy i analizujemy to, co po sobie zostawił, dyskutujemy i podziwiamy jego niezwykle otwarty i światły umysł, jego dzieło, pracę, stosunek do obowiązków, jakie mu przyszło wykonywać, i jego stosunek do ludzi - tak przełożonych jak i tych, których mu powierzono w opiekę. Ten genialny uczony, astronom, ekonomista, lekarz, prawnik, teolog i filozof, strateg i polityk jest uosobieniem właśnie wspólnoty wiedzy i wartości, a jednocześnie wiary i niezwykłej pokory - podkreślił w swoim wystąpieniu rektor.

- Taki właśnie uniwersytet chciałbym widzieć i głęboko wierzę, że mając za przykład Mikołaja Kopernika, obywatela Warmii, będziemy trwać na straży wartości, prawdy oraz szacunku do natury i ludzi - mówił prof. Przyborowski.

Podczas uroczystości odbyło się nadanie tytułu doktora honoris causa Marii Zofii Siemionow, profesor nauk medycznych, wybitnej specjalistce w dziedzinie chirurgii i transplantologii. Statuetkę Nicolaus Copernicus odebrała prof. Danuta Kruk, odbyła się również promocja doktorów i doktorów habilitowanych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast