Na Wydziale Teologii UWM w Olsztynie odbyła się konferencja "Jak zapobiegać zachowaniom samobójczym? Jak pomóc dzieciom w kryzysie i po próbie samobójczej?”.
Konferencja została zorganizowana przez Wydział Teologii UWM oraz Zespół Placówek Specjalnych w Olsztynie. Była skierowana do nauczycieli, pedagogów, lekarzy, pracowników socjalnych, osób duchownych, studentów oraz wszystkich osób związanych z pomaganiem dzieciom i młodzieży w kryzysie i po próbie samobójczej.
Prelegenci, specjaliści z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, mówili m.in. o potrzebie zrozumienia zachowań młodzieży, by zapobiegać próbom samobójczym, o wsparciu po próbie samobójczej czy o pomocy emocjonalnej w kryzysie. - Musimy bardzo zwracać uwagę na to, co i jak mówimy. Dzieci są w stanie uwierzyć we „wróżkę zębuszkę”, dlatego nie może nas dziwić, że uwierzą w to, że są głupie, beznadziejne i nic z nich nie będzie - mówiła dr Halszka Witkowska. Zwracała m.in. uwagę na inne postrzeganie przez dzieci i młodzież rzeczywistości niż dorośli.
- Zapominamy, że swoje kryzysy dzieci przeżywają po raz pierwszy. Nie mają naszego doświadczenia, narzędzi, by sobie poradzić - konflikty, zawody, te wydarzenia są dla nich w tym momencie najważniejsze, to są małe końce świata. Z naszej perspektywy, osoby dorosłej, wiemy, że to bzdura, że to minie, jednak dzieci mają zupełnie inną perspektywę - mówiła dr Witkowska.