Nowy numer 13/2024 Archiwum

Archidiecezjalna Szkoła Muzyki Kościelnej zmienia swoją strukturę

- Nowy kierunek: teologia z muzyką kościelną jest skierowany do osób już posługujących w parafiach dla zdobycia wiedzy, umiejętności oraz kwalifikacji do podjęcia takiej posługi w Kościele - wyjaśnia ks. Łukasz Kowalski.

Jedną z from formacji muzyków kościelnych w diecezji warmińskiej jest Archidiecezjalna Szkoła Muzyków Kościelnych powstała w 2007 roku.
W jej prowadzeniu nie brakuje trudności. - Jedne dotyczą kwestii materialnych: zakup instrumentów i pomocy dydaktycznych, strojenie instrumentów, prowadzenie zajęć, dojazdy na zajęcia słuchaczy to są konkretne koszty, które wielu uniemożliwiają udział w tego typu zajęciach - wylicza ks. Łukasz Kowalski, dyrektor ASMK.

Podkreśla, że ważniejszą trudnością jest brak jasno określonych wymagań. - Brak stałej formacji oraz wymagań do podjęcia tego typu drogi do posługi w Kościele nie pomaga również w organizowaniu nie tylko zajęć szkoleniowych, ale też innych form - dodaje.
Sama ASMK to nie tylko szkolenie organistów, ale również cyklicznie organizowane kursy dla psałterzystów czy przed wszystkim warsztaty liturgiczno-muzyczne, które nadają tym działaniom nową jakość. W minionym roku w kolegiacie św. Jerzego w Kętrzynie odbyło się absolutorium 4 organistów oraz jednego kantora. - Tym wydarzeniem zakończył się cykl ostatniej grupy. Mała ilość chętnych do kształcenia się w takiej formie ukierunkowała na poszukiwanie nowej jakości kształcenia i formacji muzycznej i liturgicznej muzyków kościelnych - zaznacza ks. Łukasz.

Stąd w minionym roku został wstrzymany nabór. - Było to spowodowane podjęciem prac we współpracy w Wydziałem Teologii UWM w Olsztynie dla stworzenia ciekawszej i bardziej profesjonalnej formy kształcenia i przygotowań do otwarcia kierunku studiów Teologia z muzyką kościelną - zapowiada.

Do tej pory szkoły prowadziła współprace z wydziałem teologii. - W salach wydziału odbywały się zajęcia w ramach ogólnej formacji służby liturgicznej. Szczególnie ważną kwestią był zapał wielu osób świeckich, z którymi podjęliśmy współpracę i którzy z umiłowaniem i pasją do muzyki i liturgii prowadzili zajęcia dla słuchaczy - zaznacza.

Największym wyzwaniem na chwilę obecną jest podjęcie działań w czasie rekrutacji na nowy kierunek studiów. - Zostanie on otwarty już w tym roku. Teologia z muzyką kościelną jest skierowany do osób już posługujących w parafiach jako organista, prowadzący chóry czy schole, dla zdobycia wiedzy, umiejętności oraz kwalifikacji do podjęcia takiej posługi w Kościele - dodaje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy