Nowy numer 17/2024 Archiwum

Ostróda. Akcja charytatywna "Uśmiech jest najpiękniejszym podziękowaniem"

Wolontariusze z Orlika k. Brus razem z artystami odwiedzili dzieci i młodzież w szpitalu oraz w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych.

Inicjatywa ta trwa już od dłuższego czasu. Odwiedzamy osoby przebywające w szpitalach, hospicjach, domach opieki społecznej, domach dziecka i szkołach, by przez modlitwę i występy artystyczne nieść dla nich radość oraz zasygnalizować, jak ważna jest pomoc ofiarowana innej osobie - mówi o. Arkadiusz Czaja OFM, opiekun grupy.

Hasłem akcji były słowa: „Uśmiech jest najpiękniejszym podziękowaniem”. Grupa wolontariuszy, do której należą ministranci, posługująca przy franciszkańskiej kaplicy w Orliku, razem z ich rodzicami, siostrami franciszkankami, o. Arkadiuszem Czają, artystami i innymi osobami, jest już bardzo dobrze znana z częstych inicjatyw dobroczynnych na rzecz pomocy chorym dzieciom, osobom starszym i dla rodzin z Ukrainy.

W ostródzkiej placówce zaprezentowali sztukę, w której wystąpił klaun, iluzjonista, postacie z bajek, takie jak królewna, zajączek i myszka Miki oraz skrzaty. Program artystyczny wyreżyserował i poprowadził iluzjonista Paweł Czaja. W czasie spotkania wręczano wszystkim upominki: maskotki, widokówki z klasztorem w Orliku, obrazki Matki Bożej oraz słodycze. W kilka tygodni zebrano ok. dwa tysiące nowych, nieużywanych maskotek. - Blisko połowę przekazanych pluszaków otrzymaliśmy od mieszkańców Miłakowa, Ornety, Morąga i Olsztyna oraz okolicy. Świadczy to o ich wielkim sercu - opowiada o. Arkadiusz.

Franciszkanin w czasie spotkania w szpitalu z osobami chorymi oraz personelem modlił się przy każdej z nich, udzielając im błogosławieństwa. To właśnie on jest inicjatorem akcji.

W akcję było zaangażowanych wiele osób m.in. piosenkarki Halina Frąckowiak i Krystyna Giżowska, kompozytor Andrzej Rybiński oraz Jan Wojdak. W gronie znaleźli się także iluzjoniści: Joanna i Paweł Czaja „Duo Paulo” i Stanisław Czaja „Oriano”, laureaci międzynarodowych konkursów prestidigitatorskich. W tak szlachetnej akcji nie mogło zabraknąć znanych i cenionych zespołów. W pomoc włączyły się: chór „Oremus” i schola „Mazurskie Słowiki” z Miłakowa na czele z dyrygentką Honoratą Siergun, dyrygentka Izabela Wiśniewska z chórem dziecięcym „Sereno” z Łochowa k. Bydgoszczy i z dyrygent Jan Szulc z chórem „Pięciolinia” z Lini k. Wejherowa. Nie zabrakło zaangażowania wspólnot modlitewnych: „Margaretki”, wspólnota pielgrzymów z Warmii, Mazur, Kaszub i Kujaw, oraz Franciszkański Zakon Świeckich.

- Postawa dobroczynna kształtuje serca ludzi ku dobru i z pewnością zaowocuje szlachetnością serc. Uczy szacunku do wszystkich ludzi i zauważenia drugiego człowieka będącego w potrzebie. Nasza inicjatywa charytatywna pod hasłem „Uśmiech jest najpiękniejszym podziękowaniem”, nabiera wyjątkowego znaczenia na płaszczyźnie niesienia pomocy osobom, które tego potrzebują, co świadczy o wielkim i pięknym sercu tak wielu ludzi. Troska o osoby chore, starsze i samotne uszlachetnia oraz ubogaca nas samych - mówi o. Arkadiusz.
- Największą nagrodą jest ujrzeć radość na twarzach dzieci - dodają Elżbieta i Andrzej, wolontariusze.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy