Nowy numer 48/2023 Archiwum

Rekolekcje "Jak się dzisiaj odnaleźć w Kościele?"

Skupienie poprowadzi ks. Tomasz Pocałujko. Już dziś można wziąć udział w ankiecie przed tym wydarzeniem.

Wydarzenie odbędzie się w parafii św. Franciszka z Asyżu w Olsztynie od 29 czerwca do 2 lipca.
- Pomysł na te rekolekcje zrodził się ze słuchania: to w zasadzie najprostsza i najgłębsza odpowiedź, która mi się nasuwa. Ze słuchania ludzi, jak również ze słuchania słowa Bożego na mojej modlitwie. Jeśli jesteś otwarty - tak mi się wydaje - i nie boisz się dzisiaj stanąć blisko ludzi, tych którzy są w Kościele, albo się o niego ocierają, to zapewne usłyszysz, że dla wielu ludzi Kościół stał się problemem, wyzwaniem. Czują się zdezorientowani, pogubieni, nie rozumieją tego co się dzieje, są rozczarowani, niektórzy rozgoryczeni, a nawet rozzłoszczeni, bezradnie rozkładając ręce. I to z wielu przeróżnych powodów. Wcale nie tylko z racji nadużyć seksualnych - mówi ks. Tomasz Pocałujko.

Na co dzień kapłan pracuje w kongregacji ds. duchowieństwa w Rzymie. Podkreśla, że wielu ludzi, którzy podzielają te dylematy, jest też w nich trochę osamotnionych.
- Pytań o Kościół jest naprawdę wiele, a wciąż mało po naszej stronie księży, którzy chcieliby razem z nimi poszukać odpowiedzi. Mają w tym bardzo wiele racji, bo faktom się nie da zaprzeczyć, ale również - odnoszę takie wrażenie - są trochę „uwiedzeni” pewną interpretacją tego co się dzieje, trochę populistyczną, spłaszczoną na potrzeby obecnie panującej kultury, wypraną z głębszych treści. Bo co dziś możemy usłyszeć na ten temat? Że to obciach być w Kościele, że „Chrysus tak, Kościół nie”, że lepiej być apostatą. Poczułem też wyraźnie, że nie powinienem się uchylać i jednak podjąć wyzwanie, jeśli tak to można określić - wyjaśnia.

Rekolekcje skierowane są do osób dorosłych i młodych. Spotkania będą się odbywały po wieczornych Eucharystiach.
- Zasadniczo będę głosił słowo Boże przeplatane śpiewem, ale nie tylko. Drugi dzień będzie trochę odstawał od innych: o tym na razie za wiele nie powiem. Niech będzie trochę niespodzianek. Zwieńczeniem rekolekcji, ostatniego dnia w niedzielę, będzie Eucharystia, w czasie której chciałbym podziękować Bogu i prosić Go, aby nam pomógł przeżywać Kościół tak, jak On tego chce - tłumaczy.

Rekolekcje rozpoczną się 29 czerwca. - Znamienne jest, że jest to uroczystość św. Piotra i Pawła, dwóch filarów, na których w zasadzie opiera się Kościół. Tego dnia usłyszymy w Ewangelii: „Piotrze, Ty jesteś skała. Na Tobie zbuduję mój Kościół”. Lepiej zatem stać się nie mogło, żeby z takim słowem Chrystusa rozpoczynać rekolekcje na temat Kościoła, choć nie był to pierwszy planowany termin - dodaje.

Ksiądz Tomasz zachęca do wzięcia udziału w ankiecie przedrekolekcyjnej. - Mogłoby mi to dopomóc, w przygotowaniu ich. Pierwsze pytanie w ankiecie jest niemal powtórzeniem tematu rekolekcji i brzmi: Czy i dlaczego jest Ci się dzisiaj trudno odnaleźć w Kościele? A drugie pytanie jest następujące: Na ile oceniasz swoją wiarę w Kościół? W skali od 1 stopnia do 5 stopni (1 stopień to "nie wierzę", a 5 stopień to "wierzę w pełni").

Odpowiedzi można przesyłać na adres e-mail: pytajokosciol@gmail.com.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy