Nowy numer 17/2024 Archiwum

Rybaki. Akademia Schumana

W Rybakach odbyła się kilkudniowa Letnia Akademia Schumana, podczas której setki młodych z całej Polski mogły poznać postać polityka, wobec którego w czerwcu 2021 r. papież Franciszek ogłosił dekret o heroiczności cnót.

Podczas akademii młodzież uczestniczyła w licznych wykładach, które miały przybliżyć nie tylko myśli Roberta Schumana, ale też i sposoby funkcjonowania państwa, służb mundurowych czy też znaczenie edukacji społeczeństwa i rozwoju narodowej gospodarki.

- Jest to również świetna okazja ku temu, aby młodzi z całej Polski spotkali się w jednym miejscu, poznali, nawiązali bliskie relacje. W zaplanowanych wydarzeniach przewija się ważna kwestia - chcemy uświadomić uczestnikom, jaki jest rodowód zjednoczonej Europy i na jakich wartościach jej twórcy chcieli ją budować - przybliża Piotr Tarnogórski z rady programowej Instytutu Myśli Schumana.

- Schuman z pewnością może być wzorem do naśladowania dla młodych. Był ministrem spraw zagranicznych, premierem Francji, przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Po ludzku osiągnął szczyty. Od licznych polityków różnił się tym, że dużo się modlił, prosząc o światło Boże, by służyć dobru, by budować wspólnotę opartą na dobrych wartościach, a nie osobistych interesach. Wiedział, że potrzebujemy współpracy pokoleń. O tym, że to ważna postać i wartościowa świadczy fakt, iż został ogłoszony sługą Bożym - podkreśla Piotr.

Dziś trudno jest zaufać politykom. - Jednak powinniśmy patrzeć, jakimi wartościami oni się kierują, czy odwołują się do wartości chrześcijańskich, do społecznej nauki Kościoła. Czy są światłem w mroku, czy nie ulegają presji świata - dodaje.

Organizatorem akademii jest Instytut Myśli Schumana. - Promujemy wdrażanie do życia społecznego, politycznego i gospodarczego idei, które podejmował Schuman. W ten sposób pragniemy budować społeczność młodych, integrować ich i formować, by byli gotowi do służby Polsce na wzór Schumana, który został określony przez Kościół jako "uczeń Chrystusa w polityce". Wskazujemy, że należy dbać o dobro wspólne, wyrastające wprost z zasad Ewangelii - przybliża prof. Zbigniew Krysiak, przewodniczący rady programowej instytutu.

W organizacji akademii uczestniczyła również Fundacja im. Piotra Poleskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy