Nowy numer 17/2024 Archiwum

Dziś ruszają Olsztyńskie Koncerty Organowe

Występy w olsztyńskiej bazylice są już nieodłączną częścią lata.

Olsztyńskie Koncerty Organowe odbywają się od ponad 40 lat, co czyni je jednym z najstarszych festiwali organowych w Polsce. Cieszą się dużą popularnością i na stałe wpisały się w wydarzenia kulturalne Warmii i Mazur. Pomysłodawcą i twórcą tego wydarzenia był śp. ks. inf. Tadeusz Borkowski.

- W ramach tegorocznej edycji chciałbym zwrócić uwagę na dwa ostatnie koncerty lipca. To czas, kiedy w konkatedrze św. Jakuba odbywają się obchody odpustu parafialnego, ten szczególny czas znajduje odzwierciedlenie również w programie OKO - mówi Jarosław Tarnawski, dyrektor artystyczny koncertów. - 23 lipca będziemy mieli okazję wysłuchać wyjątkowego gościa z zagranicy - recital zatytułowany "Bach à la française" wykona znany paryski artysta Olivier Penin, organista tytularny znanej wszystkim miłośnikom muzyki organowej bazyliki Ste-Clotilde, w której przez większość swojego życia działał i tworzył słynny César Franck - wyjaśnia dyrektor artystyczny.

Podczas Koncertu Jakubowego, w ostatnią niedzielę sierpnia, oprócz instrumentu organowego będzie można usłyszeć chór oraz innych instrumentalistów. - Głównym punktem programu będzie "Requiem" Matthew Coleridge'a. Z tego, co mi wiadomo, będzie to dopiero drugie wykonanie tego dzieła w Polsce. Zapraszam serdecznie na ten koncert, który będzie z pewnością nie tylko okazją do wysłuchania znakomitej muzyki, ale również okazją do modlitwy za zmarłych i wyciszenia, tak bardzo potrzebnego w obecnych burzliwych czasach - zaznacza.

Szczególne miejsce w programie festiwalu zajmie muzyka Feliksa Nowowiejskiego, który był organistą w olsztyńskiej świątyni. - Jego utwory znajdą swoje miejsce w programach koncertu inauguracyjnego, co staje się powoli naszą tradycją, oraz recitalu w moim wykonaniu, zaplanowanego na 20 sierpnia. Muzyka Nowowiejskiego zostanie zestawiona z kompozycjami dwóch znakomitych kompozytorów działających w Paryżu, w którym również sam Nowowiejski był przecież bardzo poważany - Gastona Litaize'a oraz Louisa Vierne'a - zauważa J. Tarnawski.

Tradycyjnie w uroczystość Wniebowzięcia NMP będzie koncert debiutów. - Zapoznamy się z kunsztem młodych, obiecujących artystów, którzy dopiero rozpoczynają swoją wielką karierę muzyczną. W tym roku formuła estrady młodych została rozciągnięta na dwa koncerty - 13 i 15 sierpnia. Będziemy mieli okazję wysłuchać recitali Jakuba Monety oraz Pauliny Bartkowiak - młodych organistów mających już na koncie liczne nagrody konkursowe - dodaje.

Finałowy koncert będzie połączeniem organów, improwizacji i jazzu z udziałem organisty Bogusława Grabowskiego oraz saksofonisty jazzowego Macieja Sikały.

Program Olsztyńskich Koncertów Organowych 
koncerty odbywają się o godz. 20

2 lipca Koncert inauguracyjny
Krzysztof Lukas (organy)

9 lipca
Marek Pilch (organy)

16 lipca
Wiktor Brzuchacz (organy)
Róża Lorenc (skrzypce)

23 lipca
Olivier Penin (organy)

30 lipca Koncert Jakubowy
Agnieszka Tarnawska (organy)
Zespół wokalny Minimus (kier. art. Sławomira Raczyńska)
Szymon Walenciak (wiolonczela)

6 sierpnia
Tomasz Głuchowski (organy)
Martyna Klupś-Radny (flet poprzeczny)

13 sierpnia
Jakub Moneta (organy)

15 sierpnia
Paulina Bartkowiak (organy)

20 sierpnia
Jarosław Tarnawski (organy)

27 sierpnia Koncert finałowy
Bogusław Grabowski (organy)
Maciej Sikała (saksofon)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy