Nowy numer 49/2023 Archiwum

Wykłady gietrzwałdzkie

W sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, w ramach wykładów gietrzwałdzkich, odczyt wygłosił dziekan Wydziału Teologii ks. dr hab. Marek Żmudziński, profesor UWM.

Wykłady gietrzwałdzkie to cykl spotkań pod patronatem abp. Józefa Górzyńskiego, których tematyka związana jest z objawieniami Matki Bożej w Gietrzwałdzie. W ramach wydarzenia prelekcję "Objawienia publiczne a objawienia prywatne" wygłosił ks. Żmudziński.

Podczas wykładu podjął refleksję teologiczną na temat oceny, na czym Kościół w swojej świadomości opiera swoją wiarę. Wyjaśniał znaczenie historycznych objawień publicznych, które zakończyły się wraz ze śmiercią ostatniego apostoła. Potem pojawiają się objawienia prywatne, w które wpisują się objawienia maryjne w Gietrzwałdzie. Ksiądz Żmudziński wyjaśniał kryteria, jakimi kieruje się Kościół w ich ocenie, wskazując na mądrość Kościoła opartą na nauce i objawieniach samego Boga, w których daje się poznać człowiekowi.

Wskazywał na trzy główne rodzaje objawień - kosmiczne (naturalne), historyczne i eschatologiczne.

Następny wykład - "Tło historyczne objawień gietrzwałdzkich" - wygłosi ks. dr hab. Marek Jodkowski, profesor UWM, 27 sierpnia (początek - godz. 19), w bazylice Narodzenia NMP w Gietrzwałdzie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy