Wolontariuszem może zostać każdy, kto ukończył 18 lat. Wystarczy chęć pomocy i poświęcenia własnego czasu dla drugiego człowieka.
W ramach Stowarzyszenia Wiosna prowadzony jest projekt Akademia Przyszłości.
- Rozpoczęliśmy rekrutację wolontariuszy, którzy będą w ramach projektu pracować z dziećmi. Nasze działania skierowane są na dzieci, które mają problemy z poczuciem własnej wartości, trudności z nauką, czy z relacjami. One potrzebują wsparcia, osoby, która będzie się z nimi spotykać, by uwierzyły w swoje możliwości - wyjaśnia Urszula Klimaszewska.
Wszystko po to, aby takie dzieci miały odwagę mieć marzenia i siły, by je realizować. - Jeden wolontariusz przez cały czas trwania projektu, czyli przez cały rok szkolny, pracuje z jednym dzieckiem. Spotkania odbywają się raz w tygodniu i trwają godzinę. Rozmawiają o problemach i trudnościach, nawiązują bliską relację, by w konsekwencji dziecko mogło rozwinąć skrzydła - przybliża Urszula.
Wolontariuszem może zostać każdy, kto ukończył 18 lat. Nie trzeba mieć przygotowania pedagogicznego, trzeba mieć wolę pomocy i poświęcenia własnego czasu dla drugiego człowieka. - Zbieramy chętnych, prowadzimy rozmowy rekrutacyjne i wprowadzamy ich do projektu, by od września lub października wolontariusze mogli rozpocząć spotkania z dziećmi - wyjaśnia.
Akademia Przyszłości to szansa dla dzieci. - Dbamy o przyszłość dziecka. Jeżeli ma zaburzone poczucie własnej wartości, co w obecnych czasach jest powszechne, trzeba mu po prostu pomóc. Z doświadczenia poprzednich lat widzimy, że wiele dzieci po spotkaniach deklaruje, że są pewniejsze siebie. Oni uwierzyli we własne możliwości i chcą podejmować nowe wyzwania. Nie boją się sięgać po swoje marzenia - uśmiecha się U. Klimaszewska.
Korzystają nie tylko dzieci. Ubogacają się również wolontariusze. - Kiedy pracujesz z dzieckiem, z czasem widzisz jego rozwój, jak przełamuje swoje lęki i ograniczenia. To jest nie do opisania, jaką można z tego czerpać satysfakcję. Ten projekt to szansa dla wolontariuszy na samorozwój. Mamy dla nich przygotowane szkolenia, które odbywają się w trakcie trwania projektu, rozwijające konkretne kompetencje. Wolontariusz bierze również udział w organizowaniu wydarzeń, które są w jego miejscowości. Też rozwija swoje umiejętności organizacyjne - wymienia Klimaszewska.
Chętni mogą zgłosić się poprzez formularz na stronie akademiaprzyszłości.pl. Wybiera się miejsce, gdzie się chce pomagać - obecnie do projektu zgłosiły się cztery szkoły z Olsztyna. - Zachęcamy inne placówki, nie tylko z Olsztyna, by zgłosiły się do tego projektu - dodaje pani Urszula.