Już w piątek 18 sierpnia Mrągowo stanie się stolicą kultury kresowej. Nad jezioro Czos przyjadą zespoły z Kresów, by przenieść słuchaczy w nostalgiczny świat polskiej kultury.
Od 28 lat do Mrągowa przyjeżdżają zespoły ludowe z Kresów Wschodnich. Przez trzy dni można podziwiać ich występy. Jest to również czas prezentacji kultury, literatury i zwyczajów. - Niezwykły festiwal wzruszeń, festiwal kresowy, koniecznie trzeba tam być - zaprasza burmistrz Mrągowa Stanisław Bułajewski.
Wydarzenie rozpocznie się w piątek przy Mrągowskim Centrum Kultury, gdzie zaprezentują się zespół Polskie Kwiaty ze Zdołbudowa oraz zespół Melodia. Będzie można obejrzeć rękodzieła, malarstwo, a o godz. 18 odbędzie się prezentacja Tomasza Kuby Kozłowskiego "Hemar, Szlechter, Friedwald, Budzyński - lwowscy twórcy najsłynniejszych szlagierów".
Przez całą sobotę będzie można oglądać występy artystów z Kresów Wschodnich, a wydarzenie zakończy się o godz. 17 koncertem finałowym w mrągowskim amfiteatrze.
W niedzielę organizatorzy zapraszają na uroczystą Mszę św. w kościele św. Wojciecha w Mrągowie.
Festiwalowi będzie towarzyszyć wystawa, przygotowana przez Fundację "Wolność i Demokracja" - "Andrzej Poczobut. Prześladowany za polskość". Bohaterem ekspozycji jest dziennikarz i działacz polskiej mniejszości narodowej na Białorusi, oskarżony w sprawie karnej o podżeganie do nienawiści oraz nawoływanie do sankcji przeciwko panującej na Białorusi dyktaturze Aleksandra Łukaszenki.
Wydarzenie objął patronatem honorowym prezydent Andrzej Duda. "Państwa przedsięwzięcie od lat z sukcesem popularyzuje twórczość naszych rodaków zamieszkałych na Kresach Wschodnich oraz wzbogaca życie kulturalne województwa warmińsko-mazurskiego. Sierpniowe spotkania z tradycją i muzyką kresową z pewnością przysporzą publiczności głębokich wzruszeń i niezapomnianych wrażeń artystycznych" - napisał w liście.
Festiwal może się odbyć dzięki wsparciu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu "Polonia i Polacy za Granicą 2023". Został dofinansowany z budżetu Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego oraz przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego i miasto Mrągowo.