Nowy numer 39/2023 Archiwum

Kortosfera

Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie zainaugurowano działalność Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Kortosfera.

Kortosfera to multimedialna przestrzeń, w której edukacja staje się dobrą zabawą. Na gości czeka sto czterdzieści eksponatów tworzących pięć wystaw tematycznych oraz laboratoria, pracownia mikroskopowa i sale pokazów naukowych. Z pewnością odwiedzających najbardziej zelektryzuje laboratorium wysokich napięć ze spektakularnym urządzeniem używanym podczas pokazów fizycznych - cewką Tesli, która pozwala generować wyładowania elektryczne o długości do kilku metrów. Wszystko to jest dostępne dla zwiedzających - zwłaszcza dzieci - od początku września.

- W społeczeństwie opartym na wiedzy najważniejsza jest edukacja. Biblioteki i centra edukacyjne wspierają kulturę ciekawości i ciągłego uczenia się. Ważne jest, by od najmłodszych lat zachęcać dzieci do krytycznego myślenia, kreatywności, do rozwiązywania problemów i innowacyjności. Tak staraliśmy się skonstruować to centrum popularyzacji, żeby odpowiadało na te wyzwania - mówił podczas otwarcia rektor UWM dr hab. Jerzy A. Przyborowski, prof. UWM.

Podkreślił, że nauka uczy nas kwestionować, badać, szukać dowodów. Nauka to nie tylko obserwacja, ale sztuka zadawania pytań i szukania na nie odpowiedzi. Wyrażał nadzieję, że nowo otwarta Kortosfera stanie się obowiązkowym miejscem w edukacji dzieci i młodzieży z Warmii i Mazur.

- Poprzez wystawy i warsztaty będziemy chcieli uświadomić odwiedzającym, że edukując się podczas wizyty w Kortosferze, w życiu codziennym lepiej będą rozumieć zjawiska fizyczne, chemiczne i biologiczne. Jest to wielkie wyzwanie, któremu chcemy sprostać, aby w szczególności dbać o rozwój dzieci i młodzieży - przekonywał Mateusz Pikuliński, dyrektor centrum.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast