Nowy numer 39/2023 Archiwum

Dożynki w Pilniku

W Pilniku odbyło się Święto Plonów gminy wiejskiej Lidzbark Warmiński, które było okazją do podziękowania Bogu za zebrane plony, a rolnikom za trud ich całorocznej pracy.

Dożynki rozpoczęły się dziękczynną Mszą św. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Lidzbarku Warmińskim, koncelebrowaną przez dziekana dekanatu lidzbarskiego ks. Jerzego Rożentalskiego.

Po Eucharystii pod Gminne Centrum Kultury w Pilniku przeszedł barwny korowód prowadzony przez Reprezentacyjną Orkiestrę Dętą Gminy Lidzbark Warmiński wraz z delegacjami z wieńcami dożynkowymi, kapelami ludowymi, władzami samorządowymi, zaproszonymi gośćmi oraz mieszkańcami gminy, aby podzielić się chlebem i świętować zakończenie żniw.

Starostowie dożynek Klaudia i Konrad Sajkowscy, gospodarze z Kochanówki, przekazali bochen chleba i przepiórkę gospodarzowi dożynek wójtowi Gminy Lidzbark Warmiński Fabianowi Andrukajtisowi. Następnie odbył się obrzęd obtańczenia wieńca w wykonaniu Zespołu Ludowego „Furman”, Kapeli Ludowej „Rogóżanie” oraz Zespołu Tańca Ludowego „Perła Warmii”.

Wójt gminy dziękował za tegoroczne plony. Docenił trud i niezwykle ciężką pracę rolników oraz wspomniał o naszych przodkach, którzy swoją pracą i poświęceniem przyczynili się do rozwoju polskiej wsi i rolnictwa.

Zgromadzeni podziwiali kolorowe i strojne stoiska. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich oraz sołectw przygotowały to co najlepsze, czyli swoje specjały i regionalne przysmaki. Było wiele atrakcji dla dzieci min. animacje, dmuchańce, zabawy, darmowa wata cukrowa oraz m.in. pokaz sprzętu służb mundurowych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast