Nowy numer 39/2023 Archiwum

Program uroczystości w Gietrzwałdzie

W kurii archidiecezji warmińskiej odbyła się konferencja prasowa, podczas której zostały przekazane informacje dotyczące niedzielnych uroczystości odpustowych w Gietrzwałdzie.

W najbliższą niedzielę w Gietrzwałdzie odbędą się uroczystości 146. rocznicy objawień NMP w Gietrzwałdzie połączone z 57. Dożynkami Archidiecezjalnymi. - Zgromadzimy się w Gietrzwałdzie na uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. To jest tytuł parafii i nasz główny odpust. Zgromadzimy się, przeżywając urodziny Maryi Panny. Ona nas zaprasza. Osobiście, jako proboszcz parafii, dołączam się do Jej zaproszenia. Maryja chce się spotkać ze wszystkimi. Czujcie się zaproszeni - mówił ks. Marcin Chodorowski CRL, przeor kanonii i proboszcz parafii w Gietrzwałdzie.

Uroczystości rozpoczną się w sobotę 9 września o godz. 18.00 Mszą św., której będzie przewodniczyć bp Janusz Ostrowski, połączoną z Nieszporami ku czci Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. O 21.00 odbędzie się Różaniec i Apel Maryjny przy kaplicy objawień, a o 21.30 rozpocznie się czuwanie modlitewne. Sobotę zakończy Eucharystia przy kaplicy objawień (godz. 24.00) w intencji powołań kapłańskich i zakonnych.

W niedzielę 10 września uroczystości zainicjuje o godz. 10.00 modlitwa różańcowa. Główna Msza św. przy źródełku - pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego, ordynariusza warszawsko-praskiego - rozpocznie się o godz. 11.00. Po Eucharystii w alejkach odmówiony zostanie Różaniec.

- Bardzo proszę, aby wierni uczestniczący w centralnej Mszy św., przybyli na błonia co najmniej godzinę wcześniej. To ułatwi zajmowanie miejsc w sektorach, jak i nie spowoduje zbytniego nasilenia ruchu drogowego w jednym czasie, byśmy mogli wszyscy godnie i w skupieniu przeżyć tę uroczystość - apelował ks. Chodorowski.

Podinspektor Piotr Godlewski, naczelnik wydziału ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, przybliżył organizację ruchu drogowego podczas niedzielnych uroczystości. - Organizacja ruchu będzie taka sama, jak w ostatnich sześciu latach - mówił podinspektor.

Pierwszy wjazd od Olsztyna przeznaczony jest wyłącznie dla pielgrzymek pieszych i pojazdów komunikacji publicznej. Środkowy, to wyjazd komunikacji publicznej, zaś ostatni (czyli od strony Ostródy), to wjazd awaryjny. - Wszelkie inne pojazdy będą wjeżdżały do Gietrzwałdu wjazdem przez Woryty - wyjaśniał podinsp. Godlewski.

Po zakończonych uroczystościach ruch pojazdów będzie odbywać się z parkingów dwoma pasami do skrzyżowania obok bazyliki, skąd ruch będzie kierowany w lewo w kierunku Olsztyna i w prawo w kierunku Ostródy.

Tego dnia zostaną uruchomione dwie linie autobusowe specjalne G-1 oraz G-2. Pierwsza będzie kursować do Gietrzwałdu z Dworca Głównego, druga z tymczasowej pętli na Pieczewie. Bilet na przejazd w jedną stronę będzie kosztować 12 zł - należy skasować trzy jednorazowe bilety po 4 zł każdy. W przypadku ulgowych koszt przejazdu to 6 zł (trzy bilety ulgowe po 2 zł).

- Na linii specjalnej nie obowiązują bilety okresowe, w tym m.in. miesięczne czy 24-godzinne, ani darmowe przejazdy dla osób powyżej 70. roku życia - mówił Michał Koronowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie.

Program uroczystości w Gietrzwałdzie

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast