Nowy numer 39/2023 Archiwum

Dzień Sybiraka

W Olsztynie odbyły się uroczystości zorganizowane przez Związek Sybiraków.

Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w kościele św. Józefa. Wspólnej modlitwie w intencji Sybiraków przewodniczył ks. kan. Edward Goliński. - Modlimy się w intencji zmarłych i żyjących Sybiraków, więzionych, zesłanych do łagrów oraz innych miejsc odosobnienia na rozległych terenach Syberii, Kazachstanu. Jesteśmy tutaj, żeby oddać cześć bohaterom naszego narodu - tym, którzy zachowali wiarę, nadzieję i miłość do Boga, ludzi, ojczyzny, mimo bardzo trudnych momentów w swoim życiu - mówił na początku Mszy św. ks. Tomasz Stempkowski, proboszcz.

Po Eucharystii uczestnicy uroczystości prowadzeni przez kompanię honorową i poczty sztandarowe udali się pod Pomnik Pamięci Zesłańców Syberyjskich. Tam miały miejsce okolicznościowe przemówienia, a medalami Związku Sybiraków, który w tym roku obchodzi 95-lecie działalności, zostały uhonorowane osoby zasłużone dla szerzenia pamięci o trudnej historii Zesłańców Syberyjskich.

- Oddajemy hołd i uznanie tym, którzy potrafili przez te okrutne lata tułaczki przeprowadzić swoje dzieci, dzieci Sybiru, tak, że nie tylko nie zapomniały ojczystego języka, ale nie straciły wiary i dalej nieść będą przez bolesną pamięć, przez akademie, przez rocznice tamten czas upodlony. Cześć ich pamięci! - mówiła Teresa Dydykało, prezes oddziału Związku Sybiraków w Olsztynie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast