Nowy numer 17/2024 Archiwum

Toruń czy Olsztyn? - czyli urodziny kontra życie

Na zamku kapituły warmińskiej w Olsztynie odbyła się konferencja naukowa: "Urodziny a życie aktywne. Jak Olsztyn i Toruń o Kopernika się spierają".

Rok Mikołaja Kopernika jest okazją do wnikliwego spojrzenia na życie tego wybitnego astronoma, kanonika warmińskiej kapituły katedralnej. - Ten rok poświęcamy przypomnieniu postaci Kopernika, jego dokonań i osiągnięć. Samo jego życie i to, co się działo po jego śmierci, jest dodatkową historią. Pretekstem do dzisiejszych rozważań jest spór, czy Kopernik jest bardziej z Olsztyna, czy bardziej z Torunia. Jednak, czy to ma wpływ na to, kim stał się on za życia? Próbujemy na to odpowiedzieć - mówi Jerzy Kiełbik, dyrektor Instytutu Północy im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.

Spór między Toruniem a Olsztynie to jedynie pretekst do głębszych przemyśleń nie tylko nad życiem Mikołaja Kopernika, ale też nad życiem każdego człowieka. - Od jakiegoś czasu intryguje mnie zagadnienie, co jest ważniejsze, urodziny, czy to, jak żyjemy po urodzinach. Mikołaj Kopernik swoje urodziny i swoje życie wykorzystał tak, że dziś, pięćset pięćdziesiąt lat po jego przyjściu na świat, ciągle o nim pamiętamy, rozważamy jego życie. Rodzimy się, ale jak mamy swoje życie wieść, by o nas pamiętano? To powinno stać się najważniejszym tematem konferencji. Kopernik jest zaczynem, wzorem dla nas, podstawą naszych refleksji - zauważa Małgorzata Gałęziowska z Muzeum Warmii i Mazur, pomysłodawczyni konferencji.

Referaty wygłosiło wielu prelegentów. Mówili o znaczeniu daty urodzin, o geniuszu czasu i myśli czy aktywności społecznej i indywidualnej astronoma.

- Wszystko po to, aby uświadomić sobie, w jakim stopniu o spełnieniu w życiu decydują czynniki zewnętrzne, a w jakim stopniu to człowiek decyduje, jak je wykorzystać. Czy jesteśmy zależni od struktury, w której żyjemy, czy to struktura się nam podporządkowuje. Odpowiedzi jednoznacznej nie znajdziemy, jednak warto zastanowić się i w tym kontekście spojrzeć na swoje życie - uważa M. Gałęziowska.

Wśród prelegentów była dr Karolina Karpińska z Instytutu Historii Nauki PAN. - Każde takie wydarzenie sprawia, że Mikołaj Kopernik staje się nam bliższy. Aspekt popularyzacyjny jego nauki i to, w jaki sposób wykorzystujemy ją we współczesnym świecie, są istotne - podsumowuje prelegentka.

Organizatorami konferencji byli: Instytut Północy im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie i Muzeum Warmii i Mazur.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy