Nowy numer 47/2023 Archiwum

Tydzień Kultury Warmińskiej

W ramach Tygodnia Kultury Warmińskiej przedszkolaki z Katolickiego Przedszkola im. Świętej Rodziny w Olsztynie poznawały nasz region i jego kulturę.

Od wielu lat organizujemy dla najmłodszych w ramach tygodnia warmińskiego wiele atrakcji. W ten sposób pragniemy kultywować naszą lokalną tradycję i przybliżać obyczaje Świętej Warmii - wyjaśnia Anna Rykowska, dyrektor placówki. Dzieci poznają historię regionu i Olsztyna, symbolikę herbu i flagi Warmii. Uczą się tańców warmińskich, piosenek ludowych, a także poznają przysmaki lokalnej kuchni. Biorą udział w warsztatach rękodzieła. - W ciągu tego tygodnia wyjeżdżamy na wycieczki, spotykamy się z ciekawymi ludźmi - przybliża pani dyrektor.

Podkreśla, że w kształtowaniu miłości do ojczyzny ważnym elementem jest budowanie więzi z lokalną ojczyzną. - Tu się rodzimy, tu dojrzewamy, tu żyją nasi dziadkowie. Warto jest więc wzbudzać zainteresowanie wśród najmłodszych naszą ziemią. Powinniśmy dostrzegać jej piękno, zachwycać się barwną naturą - wymienia.

Wskazuje na rolę Kościoła katolickiego w historii Warmii. Na wiarę, która na tych ziemiach odgrywała kluczową rolę. Piękne zabytkowe świątynie, wielcy biskupi warmińscy, wielu kapłanów, którzy walczyli o polskość tych ziemi. - O tym mówimy naszym wychowankom - dodaje Anna Rykowska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy