Nowy numer 47/2023 Archiwum

Ostróda. Jerycho Różańcowe

W parafii Świętych Hiacynty i Franciszka rozpoczęło się Jerycho Różańcowe. - Czyli nasza siedmiodniowa, nieustanna modlitwa różańcowa przed Najświętszym Sakramentem - wyjaśnia proboszcz ks. Jerzy Balcer.

W święto Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w parafii Świętych Hiacynty i Franciszka w Ostródzie rozpoczęło się Jerycho Różańcowe. Podczas inaugurującej Mszy św. proboszcz ks. Balcer podkreślał, że jest to 100. nabożeństwo w archidiecezji warmińskiej i pierwsze, które odbywa się poza Olsztynem.

- Dzisiaj, kiedy rozpoczynamy nasze Jerycho, szczególnie wzywajmy wstawiennictwa świętych archaniołów. Przez najbliższy tydzień będziemy się modlić nieustannie modlitwą różańcową przed Najświętszym Sakramentem, by skruszyć mury zła, które usilnie próbuje nas otoczyć i zamknąć. Podczas tej Mszy św. prosimy Boga o Jego szczególne błogosławieństwo na ten czas. Prosimy Matkę Przenajświętszą, która jest pośredniczką na naszej drodze do Bożego serca, aby prowadziła nas w modlitwie. Prośmy Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała o opiekę - mówił na wstępie Eucharystii ks. Balcer.

W homilii przybliżył ideę Jerycha Różańcowego. - Nazwa nawiązuje do wydarzeń opisanych w Księdze Jozuego, kiedy Izraelici w drodze do Ziemi Obiecanej napotkali po drodze miasto Jerycho, które słynęło z bogactwa, a było pełne zepsucia i grzechu. Było ono obwarowane ogromnymi murami. Po ludzku było nie do zdobycia. Bóg polecił Izraelitom, by przez siedem dni z Arką Przymierza, przy dźwięku trąb, obchodzili to miasto dookoła. Po siedmiu dniach mury Jerycha runęły, a miasto zostało zdobyte - przypominał proboszcz.

- Wzorem tego wydarzenia przez siedem dni, przez nieustanną modlitwę różańcową przed Najświętszym Sakramentem, chcemy prosić Boga, by mury zła, które rosną wokół nas, wokół naszych rodzin i ojczyzny, pękły, by zwyciężyło dobro - mówił ks. Balcer.

Wspominał zmarłego Anatola Kaszczuka, organizatora pierwszego Jerycha Różańcowego, które odbyło się na początku maja 1979 r. na Jasnej Górze w intencji pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski. - To wielki świecki apostoł maryjny, propagator objawień Matki Bożej Fatimskiej. Pochowany jest w pobliskim Szymonowie - przybliżał kapłan.

Na zakończenie Mszy św. proboszcz zachęcał wiernych, by przychodzili do kościoła i czynnie wzięli udział w modlitwie różańcowej. Świątynia przez siedem dni będzie otwarta całą dobę.

Nieustanna całodobowa modlitwa zakończy się 6 października.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy