Nowy numer 47/2023 Archiwum

Można się różnić

W parafii Znalezienia Krzyża Świętego w Klebarku Wielkim uroczyście obchodzono Narodowy Dzień Niepodległości. Prelekcję wygłosił Piotr Patejuk.

Wieczorne uroczystości rozpoczęły się od Mszy św., po której zgromadzeni przeszli pod pomnik poświęcony pomordowanym i prześladowanym kapłanom i ludowi diecezji warmińskiej. Następnie prelekcję „Miłość do ziemskiej ojczyny wyrazem tęsknoty bł. Stefana Wyszyńskiego do ojczyzny niebieskiej” wygłosił Piotr Patejuk, historyk, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr 1 im. Jana Bażyńskiego w Ostródzie.

- O patriotyzmie ostatnio dużo się mówi, zauważając kryzys postrzegania patriotyzmu. Młode pokolenie zupełnie inaczej patrzy na niego, niż postrzega go moje pokolenie, czy pokolenie moich rodziców i dziadków. Chcę powiedzieć o patriotyzmie jako o miłości do ojczyzny na przykładzie bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Był cywilnym męczennikiem czasów komunizmu. Jego poglądy na temat miłości ojczyzny i władzy są mi bliskie - wyjaśnia Piotr Patejuk.

My, jako katolicy, dzielimy się na wiele grup, które mają różne spojrzenie nie tylko na Kościół, ale też i na ojczyznę. Czy tak może być, że katolicy mają różne poglądy na patriotyzm? - Można się różnić, ale na sposób Boży. Jeżeli we wszystkim będziemy zachowywać miłość do Boga i wierność Jego nauce, to możemy się różnić - uważa prelegent. Wskazuje na słowa z Listu do Rzymian: „Wypełnieniem prawa jest miłość”.

Odnosząc się do nauki bł. Stefana Wyszyńskiego, przytacza jego myśl, że nie można nienawidzić człowieka, a trzeba nienawidzić grzech. - Grzech trzeba zawsze odłączyć od osoby. Tak możemy nauczyć się miłości do siebie, do bliźniego, do ojczyzny - podkreśla P. Patejuk.

Po prelekcji zgromadzeni śpiewali pieśni patriotyczne. Był czas na rozmowy, słodki poczęstunek i rozmowy o Polsce.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy