Odbył się pierwszy etap Olimpiady Wiedzy o Rodzinie. Uczniowie w całej Polsce rozwiązywali test wyłaniający zespoły, które wezmą udział w drugim etapie konkursu.
W całej Polsce odbył się pierwszy pisemny etap Olimpiady Wiedzy o Rodzinie. Zespoły uczniów ze szkół ponadpodstawowych miały za zadanie rozwiązać test zawierający zagadnienia z prawa cywilnego i kanonicznego odnoszące się do rodziny i małżeństwa.
- Olimpiada składa się trzech etapów. Pierwszy odbywa się w szkołach. Przesyłamy do placówek test i klucz odpowiedzi. Młodzież w dwuosobowych zespołach rozwiązuje go - wyjaśnia Grażyna Przasnyska, przewodnicząca komitetu głównego Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Rodzinie.
Podkreśla, że młodzież ceni sobie fakt, że mogą pracować w parach. - Zapewne dlatego nasz konkurs cieszy się aż takim powodzeniem. W ciągu ośmiu lat wzięło w nim udział ponad dwadzieścia tysięcy uczniów. Oni dzielą się materiałem, który trzeba opanować. W czasie testu mają możliwość rozmowy, konsultowania odpowiedzi. Trzeba podkreślić, że materiał jest obszerny. Zaczynamy od Konstytucji RP, poprzez ustawy obowiązujące w Polsce dotyczące rodziny i małżeństwa, jak i kodeks prawa kanonicznego - wyjaśnia.
Na każdym etapie olimpiady młodzież zaznacza, że jej zaletą jest zdobycie wiedzy z zakresu nie tylko prawa, ale też socjologii czy psychologii. - Dla wielu jest zaskoczeniem, że określone jest w konstytucji, jako związek osób różnych płci. Oni często nie wiedzieli, że to jest zapis konstytucyjny, a proponowane pomysły wymagałyby jej zmiany. Młodzi mówią, że po olimpiadzie mają większą wiedzę prawną, niż dorośli, w tym rodzice - mówi Grażyna Przasnyska.
Zespoły, które awansują do drugiego etapu (odbędzie się 6 marca 2024 r.), będą miały za zadanie przygotować prezentację lub film na temat określony przez komitet organizacyjny. - To już bardziej refleksja „mieć czy być”. Problematyka ma skłaniać do zastanowienia się nad życiem, nad rodziną. Po doświadczeniu ośmiu lat jestem bardzo zbudowana jakością filmów i prezentacji, które przygotowuje młodzież. One są przemyślane, głębokie, refleksyjne - uważa przewodnicząca komitetu.
Jak wyjaśnia ks. dr hab. Karol Jasiński, prof. UWM, olimpiada jest efektem badań nad rodziną prowadzonych na Wydziale Teologii. - Ich efekty zawarte w publikacjach często są punktem wyjścia do tworzenia testów na potrzeby olimpiady. Są również ważną lekturą dla uczestników - podkreśla ks. Jasiński.
Finał olimpiady odbędzie się 18 kwietnia 2024 r. na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.