W kościele ewangelicko-augsburskim Chrystusa Zbawiciela na starym mieście w Olsztynie odbyło się centralne nabożeństwo w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w archidiecezji warmińskiej.
Nabożeństwu Słowa Bożego przewodniczył bp Paweł Hause, biskup diecezji mazurskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Homilię wygłosił abp Józef Górzyński. Wspólną modlitwę uświetnił śpiew zespołu Mocni w Wierze.
Tegoroczne materiały do ekumenicznych modlitw zostały przygotowane przez zespół ekumeniczny z Burkina Faso, koordynowany przez wspólnotę Chemin Neuf. Przygotowany wybór tekstów biblijnych i liturgicznych inspirowany był obrazem miłosiernego Samarytanina. Rozważane tegoroczne hasło zaczerpnięto z Ewangelii św. Łukasza (10,27): "Będziesz miłował Pana, swego Boga... a swego bliźniego jak siebie samego".
- We fragmencie wybranym na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan Jezus odnosi się do Księgi Powtórzonego Prawa (6,5): "Będziesz więc miłował Pana, twego Boga, z całego swego serca i z całej duszy swojej, i z całej swojej siły"; i Księgi Kapłańskiej (19,18): "Będziesz miłował bliźniego jak siebie samego" - przybliża ks. Paweł Rabczyński, delegat ds. ekumenizmu w archidiecezji warmińskiej. Podkreśla, że Chrystus wzywa nas do postawy miłości bliźniego, jaką ujął w przypowieści o miłosiernym Samarytaninie.
Tegoroczne hasło wskazuje na miłość jako wymiar życia, który powinien jednoczyć wszystkich chrześcijan. - Nie ma lepszej płaszczyzny, na której mogłoby dokonywać się pojednanie chrześcijan, zarówno w odniesieniu do Pana Boga, jak i człowieka. Kościół został powołany, aby stać się przestrzenią pomiędzy Bogiem, który zleca zadania, a człowiekiem. Tę przestrzeń najgłębiej wypełnia przykazanie miłości - uważa abp Górzyński.
Wskazuje na przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. - Tu dotyka nas pedagogika Jezusa, który nie podaje jedynie hasła, jakie każdy po swojemu będzie interpretować. On daje konkretną wykładnię przykazania miłości Boga i bliźniego. Czyni to w poruszającej przypowieści o miłosiernym Samarytaninie. Trudno o bardziej konkretne wskazówki, co powinniśmy robić - podkreśla metropolita warmiński.
Wskazuje na źródło wspólnej modlitwy chrześcijan, której są słowa Jezusa z Ewangelii św. Jana (J 17, 1): "Aby wszyscy byli jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni byli w Nas jedno, aby świat uwierzył, że Ty mnie posłałeś". - Kościół Chrystusa jest posłany do całego świata. Ogromną troską Pana Jezusa było, aby uczniowie głoszący Dobrą Nowinę byli jedno. Do tego często nawiązywał św. Jan Paweł II. Ta postawa, zdolność do jedności między sobą jest pewnym sprawdzianem naszej wierności Chrystusowi - dodaje abp Górzyński.
Biskup eparchii olsztyńsko-gdańskiej Arkadiusz Trochanowski również wskazuje na hasło tegorocznego tygodnia modlitw, które wprost wypływa z przykazania miłości. - Dziś potrzebne jest wspólne zwracanie się do świata przez chrześcijan językiem miłości. Mamy być ludźmi pokoju i wspólnie kierować do Boga prośby, prosząc, by czuwał nad nami, prowadził nas i nieustannie wskazywał drogę, na której chrześcijanie będą dawać świadectwo wiary. Każdego dnia mamy się nawracać, budować lepszy świat, oparty na przykazaniu miłości - mówi biskup.
Tylko wówczas nie będzie konfliktów i wojen, nie będzie nienawiści i kłamstwa. - Dziś świat nie chce słuchać Pana Boga. Dlatego są nieporozumienia, jest nienawiść, są wojny na świecie. Poprzez modlitwę o jedność chrześcijan chcemy zaznaczyć potrzebę codziennego odkrywania słowa Bożego, przez które Bóg prosi nas, abyśmy byli ludźmi dobroci, miłosierdzia i miłości. O to się dziś modlimy - podkreśla bp Trochanowski.