Nowy numer 09/2024 Archiwum

Wenta Dobroczynna AK

W kurii archidiecezji warmińskiej odbyła się konferencja prasowa, podczas której organizatorzy omówili szczegóły tegorocznej Wenty Dobroczynnej Akcji Katolickiej.

XXVI Wenta Dobroczynna Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej odbędzie się 13 lutego w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie. Beneficjentem wydarzenia będzie Dom Pomocy Społecznej w Bisztynku. Po aukcjach, które poprowadzi Paweł Burczyk, odbędzie się koncert walentynkowy w wykonaniu Ewy Urygi & Duo wraz z zespołem String Quartet.

- Tegoroczna wenta odbędzie się wyjątkowo w środku tygodnia. Postanowiliśmy, że zorganizujemy ją w przededniu walentynek, które w tym roku przypadają w Środę Popielcową. Koncert walentynkowy będzie o miłości, o tym, co w naszym życiu jest ważne. Chcielibyśmy w ten sposób, w wigilię walentynek, podzielić się sercem z innymi, z podopiecznymi DPS w Bisztynku. Kiedy wracamy codzienne do domów, czujemy miłość, ciepło, obecność. Tak i dla pań przebywających w DPS to miejsce jest wszystkim, domem, rodziną, bezpieczeństwem. Naszą pomocą możemy sprawić, że będzie im się tam żyło lepiej - mówił Wojciech Hanelt, prezes AK Archidiecezji Warmińskiej.

Siostra Arkadia Małgorzata Napiórkowska CSC, dyrektor placówki, opowiadała o codziennym funkcjonowaniu ośrodka. Przebywają w niej panie niepełnosprawne intelektualnie, w wielu przypadkach również fizycznie. - Z tego względu niezbędna w budynku jest winda. Dzięki niej osoby niepełnosprawne fizycznie będą mogły swobodnie przemieszczać się między piętrami budynku, będą mogły częściej przebywać na świeżym powietrzu. Wszystkie pozyskane pieniądze przeznaczymy na budowę nowej windy. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że Akcja Katolicka wybrała nasz ośrodek, by nam pomóc - podkreślała katarzynka.

Bożena Ulewicz z AK mówiła o pozyskanych na aukcje przedmiotach. Licytowane będą obrazy, fotografie i ikony, w tym ikona podarowana przez abp. Józefa Górzyńskiego. Będzie naszyjnik ofiarowany przez pierwszą damę Agatę Kornhauser-Dudę.

Na konferencji obecni byli również przedstawiciele samorządów lokalnych, w tym starosta bartoszycki Zbigniew Nadolny. - Powiat jest instytucją zarządzającą DPS w Bisztynku. Staramy się wspomagać ten dom, stworzyć jak najlepsze warunki dla podopiecznych. Dzięki ofiarnej pracy sióstr katarzynek i pracowników, serca w tym domu nikomu nie brakuje. Tam jest atmosfera miłości, rodziny - mówił starosta.

Burmistrz Bisztynka Marek Dominiak podkreślał, że dla mieszkańców miasta DPS jest ważnym miejscem. - Obserwując społeczne życie Bisztynka, zawsze podkreślam, że budowane relacje mieszkańców z podopiecznymi ośrodka, to lekcja tolerancji na żywo. Dzieci i młodzież często mają okazję do spotkań z paniami naszego DPS. Tak uczą się, że ktoś może być inny, jednak nie znaczy to, że ma być odrzucony. Książki tego nie nauczą, natomiast relacje w rzeczywistości, tak - podkreślał burmistrz i zachęcał do udziału w wencie dobroczynnej na rzecz Domu Pomocy Społecznej w Bisztynku.

Wjazd na parking pod filharmonią bezpłatny.

Wenta Dobroczynna AK

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy