Nowy numer 17/2024 Archiwum

Sceny wielkopostne fromborskiego poliptyku

Po raz pierwszy po II wojnie światowej na czas Wielkiego Postu została zamknięta pierwsza para skrzydeł poliptyku - ołtarza gotyckiego w archikatedrze Wniebowzięcia NMP we Fromborku.

Ołtarz gotycki - poliptyk z archikatedry Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja we Fromborku - jest najcenniejszym, najstarszym i jedynym ocalałym ołtarzem z oryginalnego XIV-wiecznego wystroju wnętrza świątyni. Ołtarz ma ekspozycję świąteczną i ekspozycję Wielkiego Postu, która ukazuje osiem malowanych scen pasyjnych, umieszczonych po cztery w każdym rzędzie: "Modlitwa w Ogrójcu", "Pojmanie", "Chrystus przed Annaszem", "Chrystus przed Kajfaszem", "Biczowanie", "Cierniem koronowanie", "Ecce Homo" i "Umywanie rąk przez Piłata".

- Większość z namalowanych scen wzorowana była na grafikach Marcina Schongauera. Ten cykl obrazów męki Chrystusa przemawia do nas wyjątkowo. Ukazuje średniowieczny model świata, wyrażony poprzez zobrazowanie ciała ludzkiego. Ciało ludzkie łączy się z tajemnicą wszechświata, ale też wyraża wnętrze, emocje oraz charakter jego posiadacza, bowiem cielesność to ukonkretniony duch i właśnie ciało staje się jedną z "konstrukcji", za pomocą której obrazowano grzech, zło i wykluczenie - przybliża proboszcz ks. Jacek Wojtkowski.

Podkreśla, że niedoskonałość fizyczna, cielesne odchylenie od normy wiązano z oznakami grzechu, niegodziwością i bezbożnością. - Czyste i doskonałe ciało kojarzono z czystym i doskonałym charakterem, natomiast grzech i niedoskonałość fizyczna stanowiły spójną całość. Choroba fizyczna i łącząca się z nią często brzydota dotykały grzesznika, złoczyńcę. Takie powiązania znalazły swoje odzwierciedlenie w sztuce, szczególnie zaś w scenach pasyjnych, w których oprawcy Chrystusa noszą piętno turpizmu, okaleczenia i różnorodnych schorzeń - przybliża ks. Wojtkowski.

Wpatrując się w sceny pasyjne ołtarza, odkrywamy cały realizm świata, w którym jest miejsce na chorobę, deformację, grzech, ale też na piękno, doskonałość i porządek reprezentowane przez postać Chrystusa. - Tak oto otwiera się przed nami przestrzeń świata, gdzie spotykamy zarówno grzeszników, jak i pięknych, dobrych, pojednanych z Bogiem, naśladujących Chrystusa - dodaje proboszcz.

W Wielki Czwartek zamknięta zostanie druga para skrzydeł, która ukaże cztery ostatnie sceny z Pasji: "Niesienie krzyża", "Ukrzyżowanie", "Opłakiwanie" i "Złożenie do grobu".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy