W konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie odbyła się Msza Krzyżma, której przewodniczył abp Józef Górzyński. Podczas Eucharystii kapłani odnowili wobec swojego biskupa przyrzeczenia złożone w dniu święceń kapłańskich.
Tradycja Kościoła wiąże tę liturgię z obrzędem poświęcenia oleju krzyżma świętego, którego kapłani używają do sprawowania sakramentu chrztu i bierzmowania, oraz pobłogosławienia olejów katechumenów i chorych służącemu do namaszczania chorych.
- Uczestnicząc w tej liturgii, mamy okazję uświadomić sobie fundamentalną prawdę naszej wiary, że życie Kościoła, nasze wiara i relacja z Bogiem są dziełem Ducha Świętego w nas. Że wszystko, co łączy nas z Bogiem i pozwala żyć jako dzieci Boże, nie jest możliwe bez łaski, czyli bez mocy Ducha Świętego. On nas zrodził do nowego życia i On w nas to Boże życie podtrzymuje. Olej poświęcony czy błogosławiony jest Jego skutecznym znakiem. Dlatego znak ten jest stale obecny w najważniejszym, sakramentalnym dziele Kościoła - mówił abp Józef Górzyński.
Na wstępie Mszy św., w imieniu prezbiterium warmińskiego, życzenia metropolicie warmińskiemu złożył ks. Andrzej Adamczyk, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Szczytnie. - W imieniu kapłanów archidiecezji życzę trwania przy miłującym Sercu Pana Jezusa, pokoju serca oraz radosnych świąt Wielkiej Nocy - mówił ks. Adamczyk.
Życzenia złożyli również alumni WSD „Hosianum”, przedstawiciele Służby Liturgicznej Ołtarza oraz warmińskiego duszpasterstwa rodzin Agnieszka i Piotr Miłaszewiczowie. - Pragniemy podziękować za codzienną pasterską troskę, za świadectwo zaufania Bogu; za dobroć i otwartość - mówiła pani Agnieszka.
Msza Krzyżma 2024 - homilia abp Józef GórzyńskiW homilii abp Józef Górzyński przypominał, iż obecny rok duszpasterski przeżywamy pod hasłem: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”, a Kościół jest wspólnotą, do której przynależność ma charakter sakramentalny. Poprzez sakramenty rodzimy się w niej.
- W istocie zatem, by stać się uczestnikiem wspólnoty Kościoła, nie wystarczy tylko deklaracja, jak nie wystarczy deklaracja, by przestać do niej należeć. Jak z każdej rzeczywistości, do której zostaliśmy zrodzeni, rodziny czy narodu, nie można definitywnie odejść, można jedynie zerwać z nią więzy i pozbawić się dobra, które ona daje - podkreślał metropolita.
Zauważał, że olej to święty znak Ducha Świętego, przez który rodzi On nas do życia we wspólnocie Kościoła oraz to życie w nas podtrzymuje i rozwija. - Jako słudzy Kościoła bierzemy ten znak z czcią i wiarą, by nim posługiwać w zleconym Kościołowi przez Chrystusa dziele zbawiania człowieka i świata - mówił pasterz.
Przypominał, że obecny rok przeżywany, jako przygotowanie do Jubileuszu 2025 roku, a z woli papieża Franciszka obecny czas jest Rokiem Modlitwy. Odwoływał się do listu „Naucz nas się modlić” Dykasterii do spraw Ewangelizacji, który przywołuje wiele ważnych myśli o modlitwie. Przytaczał fragment dokumentu, mówiący o tym, że dla chrześcijanina modlitwa jest „kompasem, który ukierunkowuje; światłem oświetlającym drogę i siłą, która wspiera”.
Stąd wezwanie: „Zanurzmy się zatem w modlitwie, będącej ciągłym dialogiem ze Stwórcą, odkrywając radość ciszy, spokój doświadczonego przebaczenia i siłę wstawiennictwa w komunii świętych”.
- Przed nami Triduum Paschalne, celebracja najważniejszych wydarzeń zbawczych, Chrystusowego Dzieła Odkupienia. Wejdźmy w ten święty czas z żywą wiarą, z osobistym przylgnięciem do Chrystusa. Pozwólmy poprowadzić się treścią świętej liturgii i przeżyjmy ją tak głęboko, abyśmy w świecie byli świadkami odkupienia - zakończył homilię abp Górzyński.
Podczas Eucharystii kapłani odnowili wobec swojego biskupa przyrzeczenia złożone w dniu święceń kapłańskich.
- Podczas tej Mszy kapłani odnawiają także swoje przyrzeczenia złożone uroczyście w dniu święceń kapłańskich. To więcej niż przypomnienie tylko treści tego, co ślubowaliśmy - to uroczyste ponowienie tych ślubowań. Potrzebujemy odradzać w sobie akty woli, na których budowana jest nasza relacja ze Zbawicielem, i świadomość zleconej nam posługi. Akt ślubowania Bogu jest aktem głęboko osobowym. Dzieje się w przestrzeni osobowej relacji z Bogiem. Dlatego nie jest możliwy bez wiary. Jest jej bardzo konkretnym wyrazem. Jest rozmową z Bogiem, czyli modlitwą - mówił abp Józef Górzyński.
Tradycyjnie abp Józef Górzyński wręczył nominacje kanonickie: