W Gietrzwałdzie, miejscu objawień Matki Bożej, odbyło się spotkanie rzeczników diecezjalnych. - Zadaniem rzecznika jest pokazywanie tego rzeczywistego, bardzo złożonego obrazu, którym jest Kościół - podkreśla o. Leszek Gęsiak SJ.
Archidiecezjalny Dom Rekolekcyjny "Domus Mariae" gościł diecezjalnych rzeczników prasowych. - Najważniejszym celem naszego spotkania jest integracja naszego środowiska, dlatego że każdy z nas pracuje wokół tych samych albo podobnych tematów. Jesteśmy do dyspozycji mediów i mamy mówić o tym, co w Kościele się dzieje - przybliża o. Gęsiak SJ, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.
Podczas spotkania rzecznicy wymieniali się doświadczeniami, starali się wypracować jednolite kierunki działania. Podejmowali kwestie dotyczące praw autorskich, wykorzystywania wizerunku czy kluczowych aspektów prawa prasowego.
Ważnym wyzwaniem w świecie medialnych opinii jest pokazywanie Kościoła takim, jaki jest. - Często zdarza się, że Kościół jest pokazywany od strony negatywnej, strony jego błędów i grzechów. Nie jest to jednak dominująca rzeczywistość - dodaje o. Gęsiak.
Podkreśla, że rzecznik diecezjalny ma dwa główne zadania. Pierwsze to odpowiedź na potrzeby dziennikarzy. Drugie to kreowanie wizerunku diecezji i lokalnego Kościoła. - On nie tylko jest strażakiem, który gasi pożary, ale też tym, który ukazuje rzeczywisty i pozytywny obraz działalności i inicjatyw podejmowanych przez diecezję - wyjaśnia.
Zauważa, że instytucje kościelne angażują się w wiele spraw społecznych, niosą pomoc i wsparcie potrzebującym. To również wartościowa formacja człowieka i kształtowanie postaw ewangelicznych. Tysiące osób jest zaangażowanych w różne dzieła.
Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznania się z historią objawień Maryjnych w Gietrzwałdzie. Zwiedzali Muzeum Archidiecezji Warmińskiej i olsztyńską Starówkę. Wzięli udział w Mszy pontyfikalnej w bazylice konkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie, która była sprawowana z okazji uroczystości św. Wojciecha, patrona archidiecezji warmińskiej.
Odbyło się również spotkanie z Grzegorzem Kasjaniukiem, dziennikarzem Polskiego Radia, podczas którego mówił on m.in. o sposobie tworzenia informacji o Kościele dla mediów, o sposobie reagowania na informacje pośrednio atakujące Kościół czy sposobach reagowania na bluźnierstwa w przestrzeni popkultury, które ukazywane są jako performance i dialog.