Nowy numer 20/2024 Archiwum

Hierarchia i charyzmat

W Dobrym Mieście odbyło się spotkanie księży archidiecezji warmińskiej należących do Unii Apostolskiej Kleru Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W Ośrodku Rekolekcyjnym „Źródło Jakuba” w Dobrym Mieście odbyło się spotkanie księży archidiecezji warmińskiej należących do Unii Apostolskiej Kleru Najświętszego Serca Pana Jezusa, na którym obecny był abp Józef Górzyński. Modlitwę rozpoczęły wspólne nieszpory poprowadzone przez ks. Jędrzeja Borejko.

Metropolita warmiński, nawiązując do hasła roku duszpasterskiego: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”, przywołał postać św. Katarzyny ze Sieny.

Podkreślał, że udział w życiu Kościoła ma charakter własny, co znaczy, że „musimy się bronić przed wprowadzaniem w posłudze eklezjalnej zasad tego świata”. - Biografia św. Katarzyny świadczy o jej ściśle kościelnej drodze życia. Oddała ona tak całkowicie życie Bogu, że stała się Jego narzędziem. W Kościele musi być i hierarchia, i charyzmat - mówił abp Górzyński.

Święta Katarzyna objawia we wspólnocie kościelnej siłę charyzmatu. - Styk, ale i zwarcie hierarchii i charyzmatu, jest uczestniczeniem w życiu Kościoła. Każdy musi znaleźć swoje zadanie. Trzeba jednak pamiętać, że bycie po stronie hierarchii nie wyklucza charyzmatu - mówił pasterz. Podał za przykład bł. Jerzego Popiełuszkę, który - jako kapłan - był po stronie hierarchii, ale też był obdarzony charyzmatem.

Następnie konferencję na temat obchodów Roku Mikołaja Kopernika w archidiecezji warmińskiej wygłosił ks. kan. dr Tomasz Garwoliński. Prelegent przybliżył niektóre wydarzenia i okoliczności związanych z rokiem jubileuszowym fromborskiego uczonego. Wskazał na elementy wiary kanonika Kopernika i zaufania Bogu.

Spotkanie zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu, którą poprowadził ks. Rafał Kociński. Kapłani modlili się za swoich współbraci oraz o nowe powołania kapłańskie.

Ksiądz Paweł Rabczyński przedstawił sprawy bieżące i zaprosił na pielgrzymkę i rekolekcje kapłanów Unii Apostolskiej Kleru, które odbędą się na Jasnej Górze od 11 do 14 listopada.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy