Jutro rozpoczyna się setna pielgrzymka służby zdrowia na Jasną Górę. W tym roku wydarzeniu przyświeca hasło: "Uczestniczę we wspólnocie Kościoła". - Chcemy podziękować Matce Bożej za nadzwyczajny dar posługiwania chorym - podkreśla ks. Henryk Błaszczyk.
Początki Ogólnopolskiej Pielgrzymki Służby Zdrowia sięgają czasów przedwojennych. - Celem naszego pielgrzymowania jest przede wszystkim wdzięczność. Chcemy podziękować Matce Bożej, a za Jej pośrednictwem samemu Bogu, za nadzwyczajny dar posługiwania chorym. To jest charyzmat - podkreśla ks. Henryk Błaszczyk, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia, kapelan Wojewódzkiego Szpitala w Olsztynie.
Przypomina, że to jest jubileuszowa 100. pielgrzymka. - Po odzyskaniu niepodległości, krótko po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej, w 1924 r. po raz pierwszy zarejestrowano na Jasnej Górze pielgrzymkę medyków. Co roku, bez względu na historię, na tragiczne wydarzenia, zawsze lekarze, pielęgniarki, pracownicy służby zdrowia spotykają się w maju u tronu Matki na Jasnej Górze - podkreśla duszpasterz.
Zauważa, że oficjalnie zgłosiło się już prawie siedem tysięcy osób z całej Polski. - Dawniej były to liczniejsze grupy. Narastająca sekularyzacja powoduje, że ta liczba spada; spada też w społeczności poczucie i zdolność do wdzięczności - uważa ks. Błaszczyk.
Podkreśla, że kapelani służby zdrowia, ośrodków pomocy społecznej i hospicjów razem z chętnym personelem przyjeżdżają do Matki Bożej. - Potrzebna jest formacja duchowa i etyczna. Każdy chciałby mieć kontakt z lekarzem, który jest empatyczny, pełen wrażliwości. Z pielęgniarką, która m poczucie misji w posługiwaniu chorym. Każdy ma jakieś oczekiwania wobec pracowników służby zdrowia - mówi duszpasterz. Uważa, że te oczekiwania wpisują się w wyobrażenie, że są to osoby szczególnie doposażone w osobiste przymioty, jak wrażliwość i czułość, zrozumienie potrzeb duchowych pacjenta.
Z własnego doświadczenia wie, że często pacjent przychodzi do szpitala i jest przerażony chorobą i cierpieniem, często perspektywą śmierci. - Medycy powinni przynosić również ulgę w duchowym cierpieniu - mówi.
Wyjaśnia, że pielgrzymka tak naprawdę rozpoczęła się już w czwartek rekolekcjami dla chętnych medyków. Otwarta część pielgrzymki rozpocznie się w sobotę o godz. 21.00 Apelem Jasnogórskim. Następnie uczestnicy udadzą się na wały, gdzie będzie nabożeństwo Drogi Krzyżowej. - Cierpienie towarzyszy każdego dnia pracownikom służby zdrowia. Chcemy to doświadczenie przeżywać z Jezusem, łącząc się z Jego cierpieniem - podkreśla ks. Błaszczyk. Po nabożeństwie będzie Msza św., której ma przewodniczyć bp Dariusz Zalewski, a po niej nocne czuwanie.
W niedzielę rano konferencję wygłosi krajowy duszpasterz służby zdrowia ks. Arkadiusz Zawistowski. Pielgrzymka zakończy się Mszą św. pod przewodnictwem abp. Józefa Górzyńskiego, metropolity warmińskiego. - Będzie to Msza wdzięczności i zawierzenia służby zdrowia Matce Najświętszej - dodaje ks. Henryk Błaszczyk.