W sobotę 25 maja do naszej archidiecezji trafią relikwie bł. rodziny Ulmów. Pierwszym kościołem w ich drodze po Warmii i Mazurach będzie parafia Krzyża Świętego w Szczytnie. - Niech to będzie czas świętowania w naszych rodzinach - podkreśla ks. Wojsław Czupryński.
W archidiecezji warmińskiej będziemy przeżywać peregrynację relikwii bł. rodziny Ulmów. - Można powiedzieć, że była to zwyczajna polska rodzina, żyjąca skromnie w bliskości z Panem Bogiem - mówi ks. Wojsław Czupryński, dyrektor duszpasterstwa rodzin kurii archidiecezji warmińskiej.
Podkreśla, że Wiktoria i Józef byli ludźmi napełnionymi wiarą, o czym świadczą zachowane świadectwa. Codziennie rozpoczynali i kończyli dzień modlitwą. - Wiara i modlitwa były nieustannie obecne w ich życiu - zauważa. Przypomina, że odnaleziono Pismo Święte, które było własnością Józefa. W nim była zakreślona ołówkiem przypowieść o miłosiernym Samarytaninie.
- Ciężko pracowali na utrzymanie, a mimo tego wzięli do siebie i ukryli ośmiu lokatorów, żydowską rodzinę. Ich droga do świętości była zwyczajna, codzienna, zakończona męczeńską śmiercią. Na ich decyzję z pewnością miała wpływ bliska relacja z Bogiem, która zaowocowała heroicznym czynem wypełnienia przykazania miłości - dodaje.
Wcześniej ze swoich okien widzieli rozstrzeliwania żydowskich mieszkańców Markowej. Byli świadomi grożącego niebezpieczeństwa, przed którym przestrzegał Józefa jego brat Antoni: „Nie trzymaj Żydów, bo będzie nieszczęście”. Podobne ostrzeżenia otrzymywali od innych, ale Józef stanowczo odpowiadał: „To są ludzie i nie mogę ich wypędzić".
W dniu ich męczeństwa przyjechało do nich pięciu hitlerowców w towarzystwie granatowej policji. Najpierw wymordowali rodzinę żydowską. Następnie, na oczach dzieci, Wiktorię i Józefa Ulmów. Potem zabili dzieci.
- W ich historii najbardziej urzeka mnie ich prostota serca - wyznaje duszpasterz. - Praca, codzienna droga do świętości, troska o własny rozwój i posiadanie pasji. Ich zaangażowanie na rzecz drugiego człowieka było zawsze widoczne w ich postawie. Realizowali to, do czego jesteśmy zobowiązani jako chrześcijanie, aby swoje życie uczynić darem dla drugiego człowieka - wyznaje ks. Wojsław.
Peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów to okazja do tego, aby promować wartość rodziny, ukazywać jej sens i znaczenie. - To promocja życia w prawdzie, troski o wiarę, o bezinteresowne poświęcenie. To promocja cnót chrześcijańskich, takich jak odwaga, życie rodzinne - wymienia duszpasterz.
Podczas męczeńskiej śmierci Wiktoria nosiła w swoim łonie kolejne dziecko. - Do chwały ołtarzy została wyniesiona cała rodzina, łącznie z tym dzieciątkiem, które było pod sercem matki. To dowód na to, jak Kościół docenia każde życie. To nie zlepek komórek, nie embrion, a człowiek. W szaleństwie walki o prawa kobiet, trzeba postawić sobie pytanie, czyje prawo jest ważniejsze: „Prawo dziecka do życia, czy prawo wyboru kobiet?”. Prawo do życia jest podstawowym prawem każdego człowieka, nad którym nie ma innego - dodaje ks. Czupryński.
Zachęca do udziału w wydarzeniach związanych z peregrynacją relikwii. - Niech to będzie czas świętowania w naszych domach i przypomnienia, że rodzina jest miejscem, gdzie się wszystko zaczyna, szczególnie to, co jest piękne i ważne w naszym życiu. Wychowanie jest nie tylko kształtowaniem umysłu, ale nade wszystko kształtowaniem serca. Nic tak człowieka nie buduje, jak przykład rodzica, który swoim życiem kieruje nas w stronę dobra - podkreśla ks. Wojsław.
- Do zobaczenia w miejscach, gdzie odbędzie się peregrynacja - dodaje duszpasterz.
Program peregrynacji:
25.05 - Szczytno - parafia Krzyża Świętego;
26.05 - Nidzica - parafia św. Wojciecha;
27.05 - Ostróda - parafia Niepokalanego Poczęcia NMP;
28.05 - Braniewo - parafia św. Katarzyny;
29.05 - Bartoszyce - parafia św. Jana Apostoła i Ewangelisty;
30.05 - Olsztyn - parafia Chrystusa Odkupiciela Człowieka;
31.05 - Kętrzyn - parafia św. Jerzego.
Program ramowy uroczystości w parafiach:
1. Dzień: 17.00 - powitanie relikwii; 17.15 - Różaniec z rozważaniami; 18.00 - Eucharystia z homilią; 19.00 - czuwanie (Droga Krzyżowa, konferencja, prezentacja multimedialna, modlitwa w ciszy); 21.00 - Apel Jasnogórski.
2. Dzień: 7.00 - Eucharystia; 8.00-15.00 - wedle możliwości i koncepcji duszpasterzy miejsca: osobista modlitwa w ciszy, nawiedzenie relikwii w ramach lekcji religii, etc.; 15.00 - Koronka do Bożego Miłosierdzia (zakończenie).