powrót
Wiara.pl - Serwis

Posłaniec Warmiński

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 19/2025
    GN 19/2025 Dokument:(9250678,Kościół prawa czy Kościół miłości?)
  • GN 18/2025
    GN 18/2025 Dokument:(9238269,Człowiek jednej roli)
  • GN 17/2025
    GN 17/2025 Dokument:(9228937,Synchronizacja i piękni ludzie)
  • Historia Kościoła (9) 03/2025
    Historia Kościoła (9) 03/2025 Dokument:(9220196,Państwo ze stosów. Czy Francja podłożyła za dużo ognia pod własną historię?)
  • GN 16/2025
    GN 16/2025 Dokument:(9218524,Zwycięzca śmierci)
Jest kobietą, która kocha  
Wiele osób zapalało świeczki i ustawiało je przed gotyckim ołtarzem, gdzie znajduje się figura Matki Bożej. Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

Jest kobietą, która kocha przejdź do galerii

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czas odpustu we Fromborku. Liczni pielgrzymi przybywają w ten dzień, by pod przewodnictwem abp. Józefa Górzyńskiego dziękować Bogu za dar Maryi, za nadzieję, jaką niesie z sobą Jej wzięcie do nieba. - Niebo to Boża miłość. To miłość, która zwycięża śmierć i obdarowuje wiecznością - mówi ks. prof. Edward Wiszowaty.

Krzysztof Kozłowski

|

GOSC.PL

dodane 15.08.2024 15:22

Dziś wzgórze katedralne we Fromborku jest pełne życia. Od rana rozstawiane są odpustowe kramy. Ludzie krzątają się, wykładają towar. Pan ze stoiska "oscypki z Podhala" rozgrzewa patelnie. Wiadomo, oscypki na ciepło z żurawiną zawsze dobrze się sprzedają. Na godzinę przed Sumą odpustową po ulicy przed archikatedrą spacerują tłumy. Na stoiskach można kupić naprawdę wiele. Oscypki z Podhala? Proszę bardzo. Gustowne damskie torebki? Też są. Są i ciasteczka odpustowe dla każdego, są balony dla dzieci, wiatraczki i różne zabawki. A może pluszaki wykonane ręcznie? Jak najbardziej. Są nawet świeże warzywa i owoce.

Co jakiś czas słychać wystrzał. To kapiszony i korki. One też muszą być, żeby odpust był udany.

Jest kobietą, która kocha   Co roku odbywa się odpustowy jarmark. Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

Z posesji pałacu biskupów wychodzi abp Górzyński. Staje przy kaplicy św. Józefa, swojego patrona. Długo w skupieniu spogląda na figurę Oblubieńca Maryi. Modli się w oczekiwaniu na pielgrzymów, którzy tradycyjnie wyruszyli z Braniewa, by po 10-kilometrowym marszu dotrzeć na wzgórze katedralne. Po chwili przychodzi również proboszcz ks. Jacek Wojtkowski w asyście kilku kanoników Warmińskiej Kapituły Katedralnej. Już słychać dochodzący z oddali śpiew. Widać krzyż, za którym podążają pątnicy. Metropolita warmiński wraz z kapłanami wita przybyłych pielgrzymów.

Frombork - wejście pielgrzymki z Braniewa. Uroczystość Wniebowzięcia NMP - 2024 r.
Krzysztof Kozłowski

 

- Idę już 20. raz - mówi z dumą Wiktor. Jak co roku, pobudka o 5.00 rano. Szybkie śniadanie i Msza św. w kościele. Potem czas w drogę. - Przychodzimy tutaj, żeby potwierdzić nasze chrześcijaństwo, że wierzymy, mamy wspólne wartości, że do nieba prowadzi nas Maryja - mówi. Przypomina, że dziś jest też Święto Wojska Polskiego. To także jest powód, żeby przyjść, modlić się w intencji ojczyzny. - W tym roku widzę, że idzie więcej osób. Jest więcej młodych. To dobrze. Widać, że przykład starszych daje efekty. Trzeba im mówić o wartościach. Oni nadchodzą, będą powoli zajmować nasze miejsca. Niech i oni żyją Ewangelią - apeluje Wiktor. Ma siedmiu synów. Każdy z nich był kilkakrotnie na tej pielgrzymce. - Dobrze, że i inni rodzice o to dbają. Idą całe rodziny - dodaje.

- Dobrze się szło, bo szła dobra ekipa - uśmiecha się Przemek. Wraz z przyjaciółmi idzie pierwszy raz. - Teraz trzeba iść i wody się napić. Trochę odpocząć i do kościoła na Mszę św. - dodaje. - Szło się przyjemnie, bo nie było za gorąco - wiadomo, wychodzi się rano. Nawet nogi za bardzo nie bolą - uśmiecha się Patrycja.

Jest kobietą, która kocha   Figura Maryi z Synem w ołtarzu gotyckim. Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

Archikatedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Rozpoczyna się Msza św., której przewodniczy abp Górzyński. "My chcemy Boga, Święta Pani! O, usłysz Twoich dzieci śpiew!" - inicjuje śpiew chór parafialny. - Maryja, będąc wewnętrznie przeniknięta słowem Bożym, może stać się matką Słowa wcielonego. Maryja jest kobietą, która kocha. Jak mogłoby być inaczej! Ona jako wierząca, która myśli zgodnie z myślą Boga i pragnie według Bożej woli, jest niewiastą, która kocha. Wyczuwamy to w cichych gestach, o których mówią ewangeliczne opowiadania o dzieciństwie Jezusa. Widzimy to w delikatności, z jaką w Kanie Galilejskiej dostrzega potrzebę małżonków. Widzimy Ją wreszcie w wizerunku figury z ołtarza gotyckiego tej katedry, kiedy w geście czułości przekazuje nam Syna Bożego, który wyrusza na poszukiwanie każdego z nas - mówi ks. Wojtkowski.

Wita pielgrzymów z Braniewa, duchownych, siostry zakonne i wszystkich wiernych. - Witam was w absolutnie wyjątkowym miejscu. Patrzymy na Maryję, Matkę Pana, która daje nam swojego Syna. Jest to pierwszy odpust, kiedy cieszymy się zakończeniem prac konserwatorskich tego ołtarza, by spojrzeć na niego tak, jak patrzyli nasi poprzednicy. Jak na niego patrzył kanonik Mikołaj Kopernik, modląc się przed nim. Wpatrujemy się w kwaterę Wniebowzięcia Matki Bożej z zadziwieniem, jak apostołowie zaglądamy do pustego grobu, nad którym unosi się ku niebu Maryja, nasza Matka - przybliża proboszcz.

Jest kobietą, która kocha   Homilię wygłosił ks. prof. Edward Wiszowaty. Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

Homilię głosi ks. prof. Wiszowaty. Wskazuje, że życie jest wędrówką człowieka, który zbłądził w lesie. Czyhają na niego niebezpieczeństwa. W końcu pojawia się jakieś światło. - Świat bez nieba, narodu i religii to nie świat pokoju, lecz świat zagubienia i lęku; świat, w którym, jak ów wędrowiec, nie wiemy, dokąd iść. Dlaczego dzisiaj, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jesteśmy tak licznie obecni w tej katedrze? My również, jak ów wędrowiec, szukamy światła, które wskaże kierunek w całym dzisiejszym zagubieniu - mówi kaznodzieja.

 
 
 
 
Jeśli nie slyszysz radia spróbuj inny strumień lub zewnętrzny player
Odpust Wniebowzięcia NMP we Fromborku - homilia ks. prof. Edward Wiszowaty - 2024 r.

Maryja z duszą i ciałem została wzięta do nieba. Niczym Syn przezwyciężyła śmierć i uczestniczy całym jestestwem w chwale nieba. - Zanurzeni w paschalną tajemnicę Chrystusa również my już częściowo uczestniczymy w tym zwycięstwie nad grzechem i śmiercią. To kluczowe wydarzenie całej ludzkiej historii - podkreśla ks. prof. Wiszowaty. - W świetle wiary Maryja została wzięta do nieba. W Niej Boża obietnica dokonała się już w całej pełni - zapewnia. - Niebo to Boża miłość. To miłość, która zwycięża śmierć i obdarowuje wiecznością. Bóg jest tak wielki, że ma miejsce dla każdego z nas - dodaje.

Pod koniec Eucharystii rozpoczyna się obrzęd poświęcenia wianków, bukietów ziół i kwiatów. - Bukiety kwiatów, roślin zielonych i ziół leczniczych, które przynosimy do kościoła, oznaczają duchową dojrzałość Maryi i bogactwo łask, jakimi Bóg obdarzył Matkę swojego Syna i naszą Matkę. Za przyczyną Królowej Nieba i Ziemi prośmy Boga, aby te zioła, kwiaty i owoce, przez Niego pobłogosławione, służyły dobru ludzi i zwierząt. Podnieśmy nasze bukiety - prosi metropolita warmiński. Po chwili idzie nawą główną archikatedry, święci kwiaty i zioła.

Jest kobietą, która kocha   Wiele osób przyniosło z sobą zioła i kwiaty. Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

- Wracając do domów, nieśmy w sercu nadzieję, która wypływa z daru nieba, jaki dla nas wszystkich jest przygotowany. Mając Maryję jako orędowniczkę, z pełną nadzieją mierzmy się z problemami naszej codzienności. Wypraszajmy intencje, a dziś jest dzień łaski, dzień odpustu - zauważa pasterz.

Po Mszy św. na dziedzińcu katedralnym rozpoczyna się koncert Orkiestry Muzyków Bydgoskich "Emband". - To koncert patriotyczny. Tak świętujemy dzień Wojska Polskiego i nawiązujemy do kolejnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, Cudu nad Wisłą - wyjaśnia ks. Wojtkowski. Koncert rozpoczyna Mazurek Dąbrowskiego. Po nim orkiestra prezentuje kolejne utwory.

Frombork - koncert Orkiestry Muzyków Bydgoskich EMBAND - 2024 r.
Krzysztof Kozłowski
1 / 1
Frombork. Odpust Wniebowzięcia NMP

Foto Gość DODANE 15.08.2024

Frombork. Odpust Wniebowzięcia NMP

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czas odpustu we Fromborku. Liczni pielgrzymi przybywają w ten dzień, by pod przewodnictwem abp. Józefa Górzyńskiego dziękować Bogu za dar Maryi, za nadzieję, jaką niesie z sobą Jej wzięcie do nieba.  
oceń artykuł Pobieranie..
FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • FROMBORK
  • ODPUST WNIEBOWZIĘCIA NMP

Polecane w subskrypcji

  • Czy zdarzyło się, że decyzja kolegium kardynalskiego podjęta została pod przymusem? Burzliwa historia konklawe
    • Konklawe
    • Piotr Legutko
    Czy zdarzyło się, że decyzja kolegium kardynalskiego podjęta została pod przymusem? Burzliwa historia konklawe
  • Papież – człowiek Ewangelii
    • Agata Puścikowska / ks. Janusz Chyła
    Papież – człowiek Ewangelii
  • Franciszek nadawał na falach, które młodzież doskonale rozumiała
    • Kościół
    • Marcin Jakimowicz
    Franciszek nadawał na falach, które młodzież doskonale rozumiała
  • Budowniczy mostów. Papież Franciszek i jego inspirujące podróże apostolskie
    • Kościół
    • Szymon Babuchowski
    Budowniczy mostów. Papież Franciszek i jego inspirujące podróże apostolskie
  • Brat Franciszek. Papież, który nie lękał się gestów symbolicznych, wręcz rewolucyjnych
    • Kościół
    • ks. Rafał Skitek
    Brat Franciszek. Papież, który nie lękał się gestów symbolicznych, wręcz rewolucyjnych
  • Prezydent Zełenski był jednym z częściej przyjmowanych przez papieża Franciszka światowych przywódców
    • Świat
    • Andrzej Grajewski
    Prezydent Zełenski był jednym z częściej przyjmowanych przez papieża Franciszka światowych przywódców
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • Opinie
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • Archidiecezja
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • PARAFIE