Koncertem w bazylice kolegiackiej Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych w Dobrym Mieście rozpoczęła się szósta edycja koncertów muzyki dawnej Musica Warmiensis. - Tegoroczna edycja wydobywa z ukrycia muzykę, która była wykonywana w kościołach na Warmii - przybliża ks. Tomasz Garwoliński.
Prezentowane utwory pochodzą z przechowywanych rękopisów muzycznych z XVIII i XIX wieku znajdujących się w zbiorach Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej „Hosianum”. Były one dedykowane istniejącym w minionych wiekach kapelom kościelnym na Warmii.
- Tegoroczna edycja wydobywa z ukrycia muzykę, która była wykonywana w kościołach na Warmii - przybliża dyrektor biblioteki ks. Tomasz Garwoliński. Podkreśla, że w tym roku ciekawostką jest wykonanie utworu autorstwa rodzimego kompozytora warmińskiego Müllera, związanego z kapelą dobromiejską w latach 20. i 30. XIX wieku. - Wiemy, że ten kompozytor był wówczas nauczycielem w Dobrym Mieście. W naszych zbiorach zachowało się osiem jego kompozycji - dodaje. Ta prezentowana w tym roku, to ofertorium na uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. - Dziś, po dwustu latach, zostanie zaprezentowane w kościele, gdzie wybrzmiało pierwszy raz - nie ukrywa zadowolenia ks. Garwoliński.
Musica Warmiensis - Ofertorium na uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, Müller - Dobre Miasto 2024
Wykonawcami są: Ingrida Gapova (sopran), Kacper Szelążek (kontratenor), Aleksander Rewiński (tenor), Piotr Pieron (bas) oraz zespół instrumentalny Cappella Warmiensis Restituta, składający się z muzyków grających na instrumentach historycznych.
Ksiądz Tomasz Garwoliński przypomina, że przywrócenie zapisanych w rękopisach utworów, jest możliwe dzięki pracom podjętym przez prof. Danutę Popinigis oraz opracowanemu i wydanemu drukiem w ubiegłym roku katalogowi zawierającemu odnalezione rękopisy - w sumie to 723 kompozycje. Najstarszą datą odnotowaną w odnalezionych rękopisach jest rok 1747.
Kolejny koncert odbędzie się 25 sierpnia w archikatedrze we Fromborku, początek godz. 15.