W tym roku podczas XI Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej królowała poezja Karola Wojtyły i Czesława Miłosza. - Jan Paweł II i Czesław Miłosz, obydwaj poranieni przez los, wrażliwi na ludzkie cierpienie, uświadamiali nam, że żyjemy wśród nierozwiązywalnych dylematów, wśród nieusuwalnych sprzeczności, z których rodzi się prawda o świecie i człowieku - mówili prowadzący na wstępie akademii.
W Szkole Podstawowej nr 3 w Nidzicy - z okazji Dnia Papieskiego - odbył się XI Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej, któremu towarzyszyło hasło: „Jan Paweł II - Ewangelia starości i cierpienia”. Była to również okazja do wspomnienia poety Czesława Miłosza. W tym roku w sierpniu przypadała 20 rocznica jego śmierci, dlatego senat ustanowił rok 2024 Rokiem Czesława Miłosza. - Młodzi artyści, dzięki ujmującej interpretacji poezji religijnej, przenieśli słuchaczy w świat cnót: wiary, nadziei i miłości - mówiła Marzena Świderska, dyrektor placówki.
Konkurs rozpoczął się od uroczystej akademii, podczas której zaprezentowano poezję Karola Wojtyły i Czesława Miłosza. - Z okazji Dnia Papieskiego chcemy wspomnieć papieża Jana Pawła II, jego nauczanie i życie pełne wiary nadziei i miłości. Drugi wielki Polak, któremu chcemy dziś złożyć hołd, to laureat Nagrody Nobla, poeta Czesław Miłosz. Był człowiekiem, który wniósł nieprzemijający wkład do literatury. Jan Paweł II i Czesław Miłosz, obydwaj poranieni przez los, wrażliwi na ludzkie cierpienie, uświadamiali nam, że żyjemy wśród nierozwiązywalnych dylematów, wśród nieusuwalnych sprzeczności, z których rodzi się prawda o świecie i człowieku. Tę prawdę łatwiej odkryć, kierując się wiarą, nadzieją i miłością - mówili na wstępie akademii prowadzący.
Nidzica. SP nr 3 - akademia poświęcona św. Janowi Pawłowi II i Czesławowi Miłoszowi
Po akademii rozpoczął się konkurs recytatorski. - Cieszymy się, że w to dzisiejsze październikowe przedpołudnie mamy okazję do wsłuchania się w poezję, w ten sposób oddając hołd wielkim Polakom - mówiła Marzena Świderska. Przypominała hasło Dni Papieskich: „Jan Paweł II - cywilizacja starości i cierpienia”. Nawiązując do słów wielkiego papieża: „Krzyża bez miłości nie uniesiecie”, podkreślała, że to wydarzenie wskazuje na miłość, z której wypływa cnota wiary i nadziei. - Bez wątpienia z wiarą, nadzieją i miłością, łatwiej jest udźwignąć krzyż starości i cierpienia. Życzę wam żywego doświadczenia miłości, wiary w sens wszystkiego, co dla nas niepojęte i nadziei na lepsze jutro - mówiła pani dyrektor.
Przed jury zaprezentowali się uczniowie szkół podstawowych powiatu nidzickiego. „Pieśń o Bogu ukrytym” to wiersz, który przygotował Bartłomiej Grabowski. - Jest zwrotka, którą wręcz wykrzykuję - mówił. „To dlatego, by otworzyć przestrzeń dla wyciągniętych Twych rąk; to dlatego by przybliżyć wieczność, w którą byś tchnął”, cytował. - Bóg wyciąga ręce do nas, wyciąga z miłości. Chce, abyśmy do Niego przyszli. Poezja papieża jest głęboka, ma wiele treści. Dla nas często to trudne do uchwycenia. Biorąc udział w takim konkursie, chcemy ożywiać pamięć Jana Pawła II - podkreślał Bartek.
"Pieśń o Bogu ukrytym", to wiersz, który przygotował Bartłomiej Grabowski. Krzysztof Kozłowski /Foto GośćOd wielu lat przewodniczącym jury jest ks. dr hab. Paweł Rabczyński, prof. UWM. Od wielu lat Wydział Teologii UWM w Olsztynie obejmuje konkurs swoim patronatem. - Poziom jest bardzo wyrównany i bardzo wysoki - zauważył ks. Rabczyński. - Będąc w jury co roku, widzę z czasem, jak dzieci się rozwijają, dojrzewają artystycznie. One pięknie interpretują tę wymagającą poezję - mówił. Podkreślił, że dziś takie wydarzenia są bardzo cenne, kiedy próbuje się zdyskredytować autorytety, zmienić świat najważniejszych wartości. - Ten konkurs jest potwierdzeniem, że mimo takich prób, wartości chrześcijańskie są powszechnie uważane za uniwersalne - mówił.
Podczas wręczania wyróżnień i nagród podkreślał, że sam udział w konkursie jest odpowiedzią na słowa papieża: „Wymagajcie od siebie, choćby inni nie wymagali”. - Trzeba poświęcić wiele czasu, aby nauczyć się tekstu, zrozumieć go, przeżyć, aby później go zinterpretować. Chcecie w życiu czegoś więcej - zwrócił się do uczestników. Wspomniał słowa papieża Franciszka: „Na świecie najważniejsze są dwie wartości: miłość i poezja”. - Wy macie udział w tych wartościach - podkreślił.
Laureaci konkursu w kategorii klasy IV-VI. Krzysztof Kozłowski /Foto GośćLaureaci konkursu w kategorii klasy IV-VI:
1. Dominik Sorbian (SP1 w Nidzicy);
2. Maria Kowalewska (SP w Janowcu Kościelnym);
3. Hanna Drozd (SP 2 w Nidzicy);
wyróżnienia: Alicja Potrzuska (SP 3 w Nidzicy);
Łukasz Wiśniewski (SP w Łynie).
Laureaci konkursu w kategorii klasy VII-VIII:
1. Hanna Kopczyńska (SP 1 w Nidzicy);
2. Wiktoria Chorosz (SP 2 w Nidzicy);
3. Miłosz Bober ( SP 3 w Nidzicy);
wyróżnienie: Tobiasz Jasiński (SP 1 w Nidzicy).