Po czterech latach przerwy na olsztyńską starówkę wrócił Warmiński Jarmark Świąteczny. Uliczki Starego Miasta wypełniły się straganami i setkami osób, które poszukują nietuzinkowych prezentów, chcą posmakować regionalnych potraw lub... rozgrzać się grzanym winem.
Na Targu Rybnym stanęła duża scena, gdzie wieczory uświetniają olsztyńscy artyści, wśród nich Ania Broda, Łukasz Jędrys czy Czerwony Tulipan, jak i ogólnopolskie gwiazdy - Anna Maria Jopek i Zakopower.
Bogata jest też oferta gastronomiczno-handlowa. Na stoiskach można kupić to, co na przedświątecznym kiermaszu zwykle bywa: rękodzieło, ozdoby choinkowe, pamiątki, świąteczne prezenty, zabawki, a także tradycyjną żywność.
- Wszystkie rzeczy na stoisku wykonałam własnoręcznie - podkreśla Renata. Wśród aniołów, lampionów i stajenek jest też wyjątkowa lampka nocna, wykonana z... koła od roweru. - Jest tu wszystko, co może nacieszyć oko człowieka - uśmiecha się. - Myślę, że każdy z tych przedmiotów to piękny prezent z duszą. W każdą pracę wkładam ogrom swojego serca. Staram się, by każdy wyrób był wyjątkowy - dodaje.
Obok na stosiku można kupić tradycyjne chałwy sezamowe. - Godna polecenia jest ta naturalna, pełnoziarnista, czyli samo ziarno sezamu i miód do zarobienia masy. Oczywiście mamy też smakowe: waniliową, pistacjową, kawową. W tym roku nasz typowo świąteczny wyrób to chałwa z gorzką czekoladą i pomarańczą - wylicza Maria. - Chałwa to najzdrowsza słodycz - podkreśla.
Jeśli nie chałwa, to może czekolada? - Taką prawdziwą, na śmietanie i mleku. Mamy też pasty, konfitury. Ludzi jest dużo, chętnie kupują - mówi Dominik.
- Dużo ludzi jest, zwłaszcza wieczorem. Zapewne w weekend trudno będzie swobodnie przejść miedzy straganami. Ale to dobrze. Po to są przecież takie wydarzenia - uważa Monika. - Atmosfera jarmarku jest wyjątkowa - podkreśla Rozalia. - Choć do Wigilii mamy jeszcze trochę czasu, to wydarzenie to daje nam już namiastkę świąt - uważa.
Motywem przewodnim jarmarku są krasnale Barstuki, które pochodzą z warmińskiej legendy "Baśń gwiazdkowa", spisanej przez Marię Zientarę-Malewską.
Tegoroczny jarmark potrwa do 15 grudnia.