W Kurii Archidiecezji Warmińskiej odbyła się gala wręczenia nagród Konkursu Biblijnego im. sługi Bożego kard. Augusta Hlonda, który organizuje Akcja Katolicka. - Pismo Święte jest źródłem naszej wiary, która jest wiarą objawioną. Znajomość słowa Bożego ma dla nas fundamentalne znaczenie - mówił abp Józef Górzyński.
W tym roku tematyka konkursu dotyczy Dziejów Apostolskich. Spośród prawie 3 tys. uczniów biorących w nim udział wyłoniono trzystu, którzy wzięli udział w rywalizacji szkolnej. Na początku marca setka najlepszych przyjechała do Olsztyna, by wziąć udział w finale etapu diecezjalno-wojewódzkiego. Komisja po sprawdzeniu prac wyłoniła zwycięzców, którzy przyjechali na galę wręczenia nagród do kurii archidiecezji warmińskiej.
- Najważniejszym celem jest zachęcenie młodych do czytania Pisma Świętego - podkreślała Agnieszka Bułak, koordynatorka konkursu. Przybliżała postać patrona konkursu, który jest założycielem Akcji Katolickiej. - On wykorzystał w życiu wszystkie swoje zdolności i talenty. To bardzo dobry przykład dla młodych. Chcemy im przybliżać tę postać i zachęcać ich, aby wykorzystywali wszelkie możliwości, by rozpoznawali i rozwijali swoje talenty. Temu też ma służyć nasz konkurs - mówiła.
Na gali obecny był abp Józef Górzyński. - Pismo Święte jest źródłem naszej wiary, która jest wiarą objawioną. Znajomość słowa Bożego ma dla nas fundamentalne znaczenie - mówił metropolita warmiński. Zauważył, że w czasach, kiedy wielu odchodzi od uczestnictwa w lekcjach religii, a przez to od poznawania Biblii, kolejne pokolenia mogą mieć problem ze zrozumieniem europejskiej kultury. W zachodniej cywilizacji Pismo Święte jest kodem kulturowym.
- Nieznajomość świata biblijnego jest barierą, która nie pozwala nam zrozumieć literatury i sztuki ważnej dla naszej kultury. Niepoznawanie tego świata jest pewną ułomnością, przyczynia się do kalectwa kulturowego. Wszystko to, co rozbudza zainteresowanie światem biblijnym, ważne jest nie tylko z pozycji naszej wiary, ale też i z perspektywy rozumienia europejskiej kultury - podkreślał metropolita warmiński.
Wyrażał nadzieję, że uczestnicy tego konkursu, kiedy poznali piękno Pisma Świętego, będą częściej po nie sięgać. - Mam nadzieję, że ten konkurs rozbudził w was pasję poznawczą - mówił do uczestników.
Wojciech Hanelt, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej, dziękował katechetom i rodzicom za zaangażowanie i wspieranie młodych w przygotowaniach do konkursu. - Nie byłoby efektów, gdyby nie wasza obecność w życiu dzieci i uczniów. Oni potrzebują wsparcia, potrzebują również dobrych przykładów życia, by podejmować owe wyzwania i z zaangażowaniem je realizować - mówił prezes.
Laureatką w kategorii klas VII-VIII została Zofia Kłak z Mrągowa. Przygotowując się do konkursu, pięciokrotnie przeczytała Dzieje Apostolskie. Uczyła się również ze szczegółowych pytań, które odnosiły się do wydarzeń zapisanych w księdze. - Pomagała mi w tym mama. Zachorowała i była w domu, a ja wzięłam wolne od szkoły. Całe dwa dni spędziłyśmy na nauce - wspominała.
Okazuje się, że udział w takim konkursie może przynieść niezwykłe owoce. - Ze studiowania tej księgi wyniosłam wiele wartości i poznałam wiele ważnych wydarzeń dla początków Kościoła. Piotr i Paweł potrafili wiele wycierpieć dla imienia Jezus. Uczyłam się i pytałam siebie, jak to możliwe? Co ich do tego skłoniło? Skąd wzięli siłę? W efekcie od jakiegoś czasu zaczęłam codziennie chodzić na Mszę św. Uświadomiłam sobie, że Dzieje Apostolskie opisują i moje życie - mówiła uczennica.
Swoją przemianę porównuje do scen związanych z nawróceniem św. Pawła. - Jakby łuski spadły z moich oczu, jak spadły z oczu Pawła, kiedy Barnaba położył na niego ręce. Otworzyłam się na Pana Boga - wyznała. - Paweł był bity, a w tym doświadczeniu potrafił uszanować samego siebie, oddając się Jezusowi. To, że on był w stanie cierpieć dla Niego. Modlę się o podobne łaski, żebym - mimo wszelkich przeciwności - wytrwała w wierze, bo nie wiem, jak się mogę zachować w czasie wielkiej próby mojej wiary - mówiła Zofia.
Laureatką w kategorii klas IV-VI została Julia Szafranko z Ełku. - Poznałam dużo ciekawych historii apostołów. Spodobała mi się ta księga. Historie z Szawłem były ciekawe, jak olśniła go światłość - podkreślała laureatka. Wyznała, że częściej bierze dziś Pismo Święte do ręki.
- Jestem dumna z córki. Gratuluję jej bardzo - nie kryła radości jej mama Aneta. - Kiedy przeżywam trudności i szukam odpowiedzi, nie szukam jej w internecie, a biorę Biblię i ją otwieram, i czytam. Wierzę, że w tym co czytam, jest odpowiedź. A dzieci zerkają, co robi mama. Widzą, że szukam odpowiedzi w słowie Bożym. Myślę, że to miało wpływ na decyzję córki, że chce wziąć udział w tym konkursie - mówiła.
Laureaci:
klasy IV-VI
klasy VII-VIII