Nowy numer 13/2024 Archiwum

List pasterski na Adwent i rozpoczynający się nowy rok kościelny

"W ciszy naszej modlitewnej rozmowy z Bogiem uczyńmy coś, co być może robimy bardzo rzadko, a może w ogóle: spytajmy Go o to, co chce nam powiedzieć" - napisał metropolita warmiński.

Arcybiskup Józef Górzyński z okazji rozpoczynającego się nowego roku liturgicznego oraz Adwentu napisał list pasterski. Przypomniał w nim, że Adwent jest czasem przygotowania na przyjście Pana Jezusa. Przedstawił temat rozpoczynającego się roku duszpasterskiego: "Posłani w pokoju Chrystusa", który wpisuje się w trzyletni cykl rozważań o Eucharystii, zatytułowany "Tajemnica posłania". Tegorocznym mottem biblijnym jest fragment z Ewangelii św. Jana: "Ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie" (J 6, 57).

"W naszej polskiej tradycji do tych treści dołączany jest jeszcze temat wskazany przez program duszpasterski. Pozwala to nam na odczytywanie niezmiennych prawd objawianych pod kątem współczesnych wyzwań duszpasterskich... Te trzy kolejne lata prowadzą nas w zgłębianiu Eucharystii, poczynając od zrozumienia jej fundamentalnych treści, poprzez doświadczanie spotkania z Bogiem w celebracji eucharystycznej, aż do dawania świadectwa, czyli przenoszenia owych treści i doświadczenia w naszą codzienność, w konkret naszego życia. To ostatnie jest wiodącym tematem w rozpoczynającym się dzisiaj nowym roku kościelnym" - napisał metropolita warmiński, podkreślając przy tym znaczenie posłania w świat osób wierzących, o czym przypominają słowa z Mszy św.: "Idźcie w pokoju Chrystusa". "W świecie, w którym żyjemy, potrzebujemy obudzenia w nas świadomości zadań własnych, wynikających z wiary. Zbyt często oczekujemy, że ktoś nas zastąpi" - zaznaczył.

W liście szczególną uwagę zwrócił na trwający synod, który odbywa się pod hasłem: "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja". Zaznaczył, że jego istotą jest wsłuchanie się w to, co Bóg chce przekazać Kościołowi. "Kościół bowiem nie został powołany, aby spełniał nasze pragnienia, naszą wolę, ale wolę Boga w stosunku do nas i do świata. Kościół nie jest jedną z organizacji na miarę tego świata, powołanych, aby zadowolić człowieka w jego oczekiwaniach. Będzie Kościołem tylko wtedy, kiedy dobrze rozezna wolę Boga i wiernie ją wypełni. Punktem wyjścia i fundamentem działań Kościoła jest zdolność słuchania, co mówi Duch do Kościołów (Ap 2, 7)" - zwrócił uwagę arcybiskup.

Zaprosił diecezjan do czynnego włączenia się w synod. "Gorąco zachęcam, abyśmy włączyli się w synodalną refleksję nad Kościołem. W ciszy naszej modlitewnej rozmowy z Bogiem uczyńmy coś, co być może robimy bardzo rzadko, a może w ogóle: spytajmy Go o to, co chce nam powiedzieć. Jeśli nabierzemy wewnętrznego przekonania, że jakaś myśl od Niego pochodzi lub jest zgodna z Jego wolą, podzielmy się nią ze swoim duszpasterzem, np. podczas wizyty duszpasterskiej, lub przekażmy ją bezpośrednio do osób koordynujących synod w diecezji" - napisał.

Pełna treść listu - na następnej stronie:

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy