• facebook
 • rss
 • Niezwykła książka

  Ks. Piotr Sroga

  dodane 19.02.2013 13:58

  Do końca lutego trzy finałowe projekty – Mileny Sontowskiej, Aleksandry Dobrzyńskiej i Dominiki Nowoszyńskiej – będą prezentowane w gablotach w galerii w Starym Ratuszu

  Wydanie trójwymiarowej książki pt. „Eric(h) Mendelsohn” stało się okazją do spotkania w Starym Ratuszu w Olsztynie. Autorka – Milena Sontowska – jest uczennicą Państwowego Liceum Plastycznego. W czasie spotkania można było obejrzeć książkę, która została wydana w niewielkiej liczbie egzemplarzy, z myślą o szkolnych bibliotekach. Motywacją do podjęcia trudu wydawniczego była przypadająca w ubiegłym roku 125. rocznica urodzin Ericha Mendelsohna.

  – Wydrukowaliśmy 100 egzemplarzy przeznaczonych przede wszystkim dla olsztyńskich szkół. Ale, oczywiście, jeśli okaże się, że jest duże zainteresowanie, nie wykluczamy dodruku – mówi Aleksander Kuberski.

  Książka powstała w ramach szkolnego konkursu, który odbył się w olsztyńskim „Plastyku”. W ten sposób szkoła chciała zmotywować młodzież do poznania postaci architekta. Pierwotnie miał być to komiks o życiu i dziele Mendelsohna. Efekt końcowy okazał się inny, gdyż nie ma w nim tzw. dymków, jednak tekst napisano ręcznie, zaś fakty biograficzne ujęto w formie krótkich zdań i haseł. Do etapu końcowego dotarły trzy uczennice – Aleksandra Dobrzyńska, Dominika Nowoszyńska i Milena Sontowska. Książka zwraca uwagę swoją formą. Jest bowiem trójwymiarowa. Po jej otwarciu widać projekty Mendelsohna, fakty z jego życia, w tym olsztyńskie akcenty. Całość wykonania (liternictwo, układ strony, sposób kompozycji, forma graficzna) nawiązuje do epoki, w której tworzył Mendelsohn. Prace introligatorskie wykonał ręcznie Kamil Dudała, również koordynator prac drukarskich.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół