• facebook
 • rss
 • Wyjątkowe zadanie

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 17.06.2013 10:47

  Abp Wojciech Ziemba wręczył kapłanom dekrety powołujące ich na nowe parafie.

  – Ze świadomością, że jesteśmy sługami, mamy zadanie do wykonania, zaprosiłem szanownych księży na uroczystość przekazania nominacji. Zwykle, w takim momencie, cofa się człowiek myślami w przeszłość, zwłaszcza w te momenty, których się nie zapomina. W życiu kapłana to pierwsza świadomość powołania, wstąpienie do seminarium, kolejne posługi i święcenia, prymicje, pierwsza placówka wikariuszowska i pierwsze probostwo – mówi abp Ziemba. Zwracając się do kapłanów podkreślał, że w naszej archidiecezji praca proboszczowska jest bardzo zróżnicowana. Inaczej jest w parafiach dużych, inaczej w tych niewielkich. Są także ogromne różnice w sytuacji materialnej i demograficznej. – Jakość pracy duszpasterzy doskonale obrazuje przypowieść o talentach. Każdy otrzymuje je, a Jezus później oceni nas nie na podstawie liczby talentów, ale według ich wykorzystania. Tak jest w życiu kapłańskim. Czasem ocenia się, że jeden ma dużą parafię, inny małą. A to nie jest ważne. Ważne jest, co się z talentem zrobi – mówił abp Ziemba.

  Nominacje na proboszczów otrzymali:

  ks. Tomasz Stempkowski – parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Korszach;

  ks. Krzysztof Ciołek – parafia NMP Królowej Polski w Farynach;

  ks. Remigiusz Zaniecki – parafia św. Anny w Sokolicy;

  ks. Artur Oględzki – parafia św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej w Bartoszycach;

  ks. Sylwester Nykiel – parafia św. Mikołaja w Sętalu.

   

  Na spotkaniu obecni byli również kapłani, którzy przeszli na emeryturę. – Bardzo dziękuję za ofiarną pracę. W waszej historii zapisane są poważne zasługi w odzyskiwaniu własności kościelnej. Przywracanie odbudowywanego kościoła w Bartoszycach do kultu katolickiego, budowa domu katechetycznego w Bartoszycach i Korszach, reorganizacja struktur parafialnych. Wyjątkowym zadaniem było pełnienie opieki duchowej i inicjatyw duszpasterskich. To tylko niektóre akcenty, pozwalające spojrzeć wstecz i dziękować Bogu za lata pracy – mówił arcybiskup.

  Na emeryturę przeszli: ks. Janusz Budyn, ks. Józef Dziwik, ks. Gerard Łużyński, ks. Adolf Setlak.

  Nowym kanclerzem i rzecznikiem prasowym Kurii Archidiecezji Warmińskiej został ks. Tadeusz Marcinkowski. Dziekanem dekanatu Reszel został ks. Dyzma Wyrostek, dekanatu Rozogi ks. Józef Midura, zaś dekanatu Bartoszyce ks. Artur Oględzki.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół