• facebook
 • rss
 • Prawda Chrystusa wyzwala

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 05.03.2014 20:33

  Bp Jacek Jezierski obchodzi jubileusz. 20 lat temu otrzymał sakrę biskupią.

  Dwadzieścia lat temu, 5 marca 1994 r., w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie obyła się uroczystość święceń biskupich ks. Jacka Jezierskiego. Z tej okazji, jak również z okazji 40. rocznicy święceń kapłańskich, w kurii biskupiej odbyła się skromna uroczystość.

  - 40 lat pracy kapłańskiej, 20 lat sakry biskupiej. To czterdzieści lat nieustającej służby. Biskup Jacek ze zrozumieniem i miłością podchodzi do wszystkich, mniej i bardziej wierzących, osób innego wyznania, do osób, które odeszły od Kościoła. Dlatego teraz powinniśmy po prostu podziękować za tak długoletnią pracę w Kościele, na Warmii i w Polsce - mówił ks. dr Edward Michoń.

  - Biskup Jacek jest przede wszystkim świadkiem Ewangelii, pokornym i ufnym siewcą Prawdy, człowiekiem modlitwy. Dziękujemy Bogu za pasterza wielkiego serca. To ewangeliczne świadectwo dla nas - mówił ks. prof. Lucjan Świto.

  - Posługiwanie biskupie jest dla mnie łaską i wyróżnieniem. Dziękuję Panu Bogu za to, że spotkałem wielu ludzi szlachetnych, dobrych, świętych. To co przeszłe powierzam Bożemu osądowi i miłosierdziu, a dziś i jutro, teraźniejszość i przyszłość, Bożej Opatrzności poświadczonej przez Jezus Chrystusa - powiedział bp Jacek Jezierski.

  Urodził się 23 grudnia 1949 w Olsztynie. Uczył się w tamtejszym Liceum Ogólnokształcącym nr 2. Egzamin dojrzałości złożył w 1967 r. W latach 1967-1974 odbył studia w Wyższym Seminarium Duchownym „Hosianum” w Olsztynie.

  W ich trakcie w latach 1968-1970 odbył zasadniczą służbę wojskową w jednostce kleryckiej w Bartoszycach.

  Święcenia diakonatu otrzymał 28 lutego 1982 r., zaś 16 czerwca 1974 r., w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie, bp Józef Drzazga udzielił mu święceń kapłańskich.

  W 1976 r. uzyskał na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego magisterium-licencjat z teologii. Studia kontynuował w zakresie teologii dogmatycznej na tym samym wydziale w latach 1978-1981, następnie w latach 1981-1982 na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.

  Stopień doktora teologii uzyskał w 1986 r. na Sekcji Teologii Dogmatycznej Wydziału Teologicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na podstawie dysertacji „Nauka Stanisława Hozjusza o Słowie Bożym”.

  19 lutego 1994 r. został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji warmińskiej ze stolicą tytularną Liberalia. Święcenia biskupie otrzymał 5 marca 1994 r. w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie. Udzielił mu ich prymas Polski kard. Józef Glemp, któremu towarzyszyli abp Edmund Piszcz i abp Tadeusz Gocłowski.

  Jako zawołanie biskupie przyjął słowa „Veritas Christi Liberat” -„Prawda Chrystusa wyzwala”.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół