• facebook
 • rss
 • Aktualne postulaty

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 30.08.2014 12:51

  Uroczystości upamiętniające powstanie związku zawodowego NSZZ Solidarność.

  Na Palcu Solidarności w Olsztynie odbyły się uroczystości upamiętniające podpisanie porozumień sierpniowych i powstanie związku zawodowego NSZZ Solidarność. Na placu zgromadzili się związkowcy wraz z pocztami sztandarowymi.

  – Obchodzimy 34. rocznicę tych ważnych w historii naszego kraju wydarzeń. Robotnicy z wielu miast Polski upomnieli się o godność człowieka, o godne, lepsze życie, o sprawiedliwość społeczną. To, o co upomnieli się pracownicy, zapisano w 21 postulatach. Pierwszym z nich było prawo do powołania niezależnego związku zawodowego. Tak powstała Solidarność, pierwszy niezależny związek w komunistycznym kraju – mówi Józef Dziki, przewodniczący warmińsko-mazurskiego regionu NSZZ Solidarność.

  Podkreśla, że inspiracją do tych zmian był Jan Paweł II, który natchnął ludzi wiarą, otuchą i dał im siłę do walki. – Dzisiaj dziękujemy byłym i obecnym członkom związku, wiernym i oddanym Solidarności na dobre i na złe. Działającym bezinteresownie. Za poświęcenie i ból, który często musieli znosić. To cena, jaką musieliśmy zapłacić za powrót Polski do rodziny demokratycznych narodów. Pamiętamy, komu zawdzięczamy wolną Polskę – mówi przewodniczący.

  Po złożeniu kwiatów przy pomniku upamiętniającym 20-lecie powstanie Solidarności, poczty sztandarowe oraz zgromadzeni przeszli do kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie odbyła się Msza św., której przewodniczył abp Wojciech Ziemba.

  – Kolejna rocznica, to czas przypominania o tym, kto i w jaki sposób przyczynił się do powstania wolnej Polski. Młode pokolenie ma o wiele łatwiej i niestety zapomina, nie wie, nie zna historii, a przecież wiele osób poniosło trud, było internowanych, więzionych, bitych, a nawet zabijanych, byśmy dziś wszyscy mogli się cieszyć wolnością. Poza tym okazuje się, że większość spisanych postulatów, o których cały czas Solidarność przypomina, jest nadal aktualnych. Po trzydziestu czterech latach, mamy ciągle co robić – podkreśla Józef Dziki.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół