• facebook
 • rss
 • Niech przypomina prawdę o AK

  lc

  dodane 27.09.2014 16:23

  Pomnik Armii Krajowej został odsłonięty w Olsztynie.

  Obelisk stanął u zbiegu ulic Dąbrowszczaków i Piłsudskiego w Olsztynie, przed budynkiem sądu.

  Uroczystość odsłonięcia i poświecenia pomnika miała miejsce w 75. rocznicę powołania Służby Zwycięstwu Polski, pierwszą organizację Polskiego Państwa Podziemnego. SZP przekształciła się w Związek Walki Zbrojnej, a w końcu w Armię Krajową.

  O budowie pomnika upamiętniającego żołnierzy AK mówiło się w stolicy Warmii i Mazur i wreszcie dzięki staraniom wielu środowisk udało się ten projekt zrealizować.

  - Pomnik jest w najlepszym miejscu, jakie mogliśmy sobie wymarzyć. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego pomnika, ale jednocześnie też powinienem mówić w imieniu tych, którzy już mówić nie mogą, bo albo zginęli w szeregach AK albo w niemieckich czy sowieckich katowniach - mówił podczas uroczystości wyraźnie wzruszony Zygmunt Krzymowski, inicjator budowy pomnika.

  Odsłonięcia monumentu dokonali prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz oraz Maciej Prażmo, prezes olsztyńskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a poświecił go abp senior Edmund Piszcz.

  - To widoczny znak naszej pamięci, hołdu i czci dla tych, którzy umiłowali Polskę nie tylko słowem, ale również swoim życiem - powiedział abp Piszcz. - Ojczyzna, ten wspólny ląd wszystkich Polaków, jest bezcenną wartością, dla ocalenia której potrzeba ofiary życia, ale także ofiary pracy, cierpienia, uczciwego wypełniania małych i wielkich obowiązków. Tych umiejętności chcemy się uczyć od naszych ojców, braci i sióstr, którzy za wolność zapłacili najwyższą cenę. Ten pomnik niech nam tę prawdę przypomina - powiedział arcybiskup.

  W uroczystości uczestniczyła kompania honorowa wojska oraz liczne poczty sztandarowe.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Reklama

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół