• facebook
 • rss
 • Nie wiedzą, co mają

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 11.10.2014 10:29

  W Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie odbyło się coroczne spotkanie artystyczne domów i ośrodków wsparcia. To już dwudziesta edycja przeglądu realizowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Olsztynie.

  Przegląd został stworzony z myślą o pensjonariuszach placówek MOPS-u, którzy w ten sposób mają okazję do zaprezentowania swoich umiejętności i przełamania barier społecznych wynikających z ich niepełnosprawności. Impreza ma na celu promocję twórczości artystycznej osób starszych i młodzieży niepełnosprawnej i ich dorobku artystycznego uzyskanego w ramach terapii zajęciowej prowadzonej w domach pomocy społecznej, warsztatach terapii zajęciowej, ośrodkach opiekuńczo-rehabilitacyjnych.

  – Ten przegląd jest ważny. Nasza praca polega na wydobywaniu z osób, które mamy pod opieką, ich potencjału i zdolności,  o których często sami nie wiedzą, że mają. Podczas przeglądu mogą oni zaprezentować się na profesjonalnej scenie, przed salą pełną publiczności. Oni czują się dowartościowani, mają satysfakcję  – mówi Małgorzata Popławska, kierownik w MOPS w Olsztynie. – Prezentowane formy artystyczne były przeróżne. Śpiew solistów i chórów. Był teatr. Inne formy – dodaje.

  Co roku, podczas przeglądu wręczane są statuetki. W tym roku organizatorzy postanowili,  iż będą to statuetki w formie oskarów. – Mają one symbolizować, iż świętujemy nasz sukces, nasze zwycięstwo – mówi pani Małgorzata. Statuetki zostały wręczone kierownikom placówek.

  Dwadzieścia lat minęło. I jak zawsze, przy okrągłych rocznicach, człowiek zastawia się, kiedy? – Bardzo szybko. Początkowo spotkania artystyczne miały inną formę, były konkursem. Jednak doszliśmy do wniosku, że nie może być konkursu, bo możliwości i predyspozycje naszych podopiecznych są bardzo różne, zależne od stanu  zdrowia, czy typu placówki. Obecnie więc jest to przegląd i wszyscy występują gościnnie – wyjaśnia Małgorzata.

  W strukturach MOPSU w Olsztynie funkcjonuje 16 placówek wsparcia. Korzystają z nich zarówno dzieci, jak i osoby starsze. 

  «« | « | 1 | » | »»

  TAGI: MOPS, OLSZTYN

  oceń artykuł

  Zobacz także

  Reklama

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół