• facebook
 • rss
 • Lekcja patriotyzmu

  Łukasz Czechyra

  dodane 20.10.2014 12:44

  W Olsztynie odbyły się uroczystości związane z 30. rocznicą śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

  Uroczystości w stolicy Warmii i Mazur zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Represjonowanych Pro-Patria, NSZZ „Solidarność” Regionu Warmii i Mazur oraz Akcję Katolicka Archidiecezji Warmińskiej. Obchody rozpoczęły się od Mszy św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie, a Eucharystię celebrowali abp senior Edmund Piszcz, ks. kan. Janusz Wieszczyński oraz ks. prof. Ryszard Sztychmiller. Następnie uczestnicy uroczystości prowadzenie przez orkiestrę oraz poczty sztandarowe udali się na plac Solidarności, gdzie pod pomnikiem Wolności Ojczyzny odbył się koncert pieśni patriotycznych, a także okolicznościowe przemówienia, przypomniano także fragmenty homilii ks. Popiełuszki.

  – Nasza dzisiejsza obecność jest nie tylko wyrazem hołdu i czci dla zamordowanego przez SB bohaterskiego kapłana, ale również lekcją historii, dzięki której pragniemy przypomnieć wszystkich męczenników stanu wojennego. Jest to lekcja skierowana do starszych, którzy powoli zapominają o dramatycznych wydarzeniach z lat 80–tych, a także do młodzieży, która coraz mniej wie na ten temat. Ta lekcja patriotyzmu jest potrzebna, kiedy nauczanie historii w szkolnych programach jest coraz bardziej okrojone i coraz mniej mówi się o patriotyzmie, tradycji i kulturze narodowej – mówił Wiesław Kałudziński, prezes stowarzyszenia Pro Patria. – Musimy się zastanowić czy okupiona męczeńską śmiercią wolność rzeczywiście przyniosła nam oczekiwane przez Polaków przeobrażenia? Dziś wiemy, że nie spełniły się nasze nadzieje, dlatego i w kościele i tutaj pod pomnikiem prosimy Boga o błogosławieństwo na naszego narodu, a ks. Jerzego o jego wstawiennictwo za lepszą przyszłość dla naszej ojczyzny – powiedział Kałudziński.

  Po przemówieniu uczestnicy uroczystości złożyli pod pomnikiem kwiaty i zapalili znicze, a całość uroczystości zakończyło odśpiewanie Roty.  

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Reklama

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół