• facebook
 • rss
 • Nie jechali po pamiątki

  Łukasz Czechyra

  dodane 21.10.2014 10:49

  50-lecie Muzeum Misyjno-Etnograficznego księży werbistów w Pieniężnie.

  W Pieniężnie odbyła się uroczystość związana z 50-leciem Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów.

  Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św., której przewodniczył metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba. - Musimy dostrzec głębsze znaczenie tego muzeum. To nie jest zwykły zbiór egzotycznych eksponatów. Muzeum misyjne jest znakiem i świadectwem pracy wielu misjonarzy. Nie wyjechali oni po to, by z odległych krajów przywozić pamiątki, ale po to, by głosić Ewangelię. Te eksponaty są świadectwem ich apostolskiej pracy. Są świadectwem kultury i wierzeń,ale także świadectwem owoców, jakie dala w misyjnych krajach Ewangelia - mówił w homilii abp Ziemba.

  Podczas Mszy św. tradycyjne stroje, a także tańce oraz muzykę z krajów misyjnych zaprezentowały dzieci i młodzież pod kierownictwem Jadwigi Możdżer.

  Po Eucharystii najmłodsi udali się na warsztaty, a dorośli do auli, gdzie okolicznościowe przemówienia wygłosili m.in. o. Józef Węcławik SVD (rektor seminarium w Pieniężnie), o. Eryk Koppa SVD (Prowincjał Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego), burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Żuchowskiego. O powstaniu muzeum opowiadał o. Antoni Koszorz SVD, jeden z założycieli.

  - Podwaliny położył o. Józef Sajda. On zaczął gromadzić różne eksponaty misyjne, które były zawieruszone na strychach naszych domów zakonnych. Właśnie o. Sajda nalegał, by je wszystkie przekazać do Pieniężna i w ten sposób przyczynił się do ich uratowania. Pamiętam doskonale, jak zebrał te wszystkie przedmioty, rozłożył na stołach w jednej sali i zaprosił wszystkich do oglądania. Pokazał jaki to prawdziwy skarb, który należy w odpowiedniej oprawie muzealnej zaprezentować innym - opowiadał o. Koszorz.

  Zbiory Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie przedstawiają obiekty związane z kulturą, religiami oraz chrześcijaństwem krajów, w których pracują misjonarze werbiści.

  Zaprezentowany jest tu dorobek duchowy i materialny ludów: Chin, Japonii, Filipin, Indii, Indonezji, Papui Nowej Gwinei oraz krajów Afryki i Ameryki Łacińskiej. Jest to najbogatsza i najlepiej opracowana kościelna kolekcja misyjno-etnograficzna w Polsce.  

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół