• facebook
 • rss
 • Pamięć nie tak oczywista

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 23.10.2014 10:56

  Sympozjum Papieskie „Św. Jan Paweł II na Warmii, Mazurach i Powiślu. Refleksje pokanonizacyjne”.

  W dniu liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II, na wydziela teologii UWM w Olsztynie odbyło się Sympozjum Papieskie „Św. Jan Paweł II na Warmii, Mazurach i Powiślu. Refleksje pokanonizacyjne”. – Wchodzimy w drugi etap, po kanonizacji, kiedy powinniśmy zainteresować się tekstami Jana Pawła II, czyli jego nauczaniem. Podczas tego sympozjum chcemy przybliżyć, przynajmniej niektóre, prawdy głoszone podczas wizyt w naszym regionie – mówi ks. prof. Władysław Nowak.

  Podczas sympozjum wygłosił on referat o misji Kościoła w nauczaniu Jana Pawła II podczas pielgrzymek w naszym regionie. – Pamięć o Janie Pawle II nie jest już tak oczywista. Trzeba zmienić język mówienia o nim. Kolejny Dzień Papieski skłania do refleksji, jak dzisiaj, kiedy emocjonalna pamięć o papieżu słabnie, przekazywać jego naukę – mówi ks. Nowak. W referacie przybliżył przesłanie skierowane do wiernych, wygłoszone w Olsztynie, Ełku i Elblągu.

  Kolejnym prelegentem był ks. dr hab. Stefan Ewertowski, który mówił o roli samorządów w życiu społecznym w świetle nauki Jana Pawła II. – Nauczanie Jana Pawła II jest propozycją usprawnienia życia społecznego, które prowadzi do budowania ładu moralnego poprzez rozwijanie cnót społecznych i obywatelskich. Zawarte ono jest w licznych dokumentach, choćby Dives in misericordia, Laborem exercens – mówi ks. Ewertowski.

  Ostatni referat wygłosili Magdalena Dziugieł-Łaguna i Dariusz Łaguna. – To, że Karol Wojtyła bywał na Warmii, jest oczywiste. Bywał tu jako kardynał i papież, ale też jako duszpasterz młodzieży. Karol Wojtyła bywał tu często dla walorów natury, pejzażowej, z młodzieżą. By przez kontakt z naturą pokazać, jaka może być droga do Boga i poznania Go jeszcze bliżej – mówi  Magdalena Dziugieł-Łaguna.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Reklama

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół