• facebook
 • rss
 • Mali goście u dzieci z Donbasu

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 22.01.2015 09:52

  Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Olsztynie odwiedzili ośrodek Caritas w Rybakach. Obdarowali prezentami dzieci, które przyjechały z ogarniętej wojną wschodniej Ukrainy.

  Przez dwa dni na zajęciach uczniowie wycinali serca, ozdabiali je, robili laurki, aniołki i wiązanki serc. Ta praca wciągnęła ich na poważnie. Sprawdzali nawet w Internecie, jak po ukraińsku jest „witamy”, „dom” czy „wszystkiego najlepszego”.

  - Ja zapisałam na serduszku: „Witajcie w naszym kraju” i „Pamiętamy o was”. Po prostu lubię pomagać - mówi Natalia.

  Kiedy przyjechali do Rybak, w stołówce czekały na nich dzieci z Donbasu. Przywitały je oklaskami.

  Olsztyńscy uczniowie przywieźli z sobą cały kosz laurek i serduszek.

  - Zrobiliśmy to wszystko, żeby było wam miło, żebyście dobrze się czuli u nas w Polsce - mówi Zuzia. - My nigdy nie chcielibyśmy wyjeżdżać z naszego kraju i nie chcielibyśmy być w waszej sytuacji. Dlatego postanowiliśmy zrobić wam przyjemność, abyście poczuli się jak u siebie w domu - opowiadała.

  Każde dziecko otrzymało jakiś upominek. Uczniowie podchodzili, wręczali serca i laurki. Później przekazali jednej z rodzin plakat, gdzie napisali: „Kochani, witamy na Warmii. Życzymy wszystkim dzieciom z Donbasu dużo uśmiechu, życzliwości ludzi, znalezienia nowego domu i spokojnego, bezpiecznego życia”.

  Kiedy tłumaczono te słowa na język ukraiński, rodzice nie kryli wzruszenia. - Takie gesty są dla nas ważne - mówi Stanisław,  który na spotkanie przyszedł z synem Andrzejem.

  Potem olsztyńscy uczniowie odwiedzili przedszkole. Na ścianach zawiesili łańcuch z serc. Przez chwilę bawili się z najmłodszymi.

  - Takie akcje pokazują, że czasem najprostsze gesty mogą dać wiele radości - mówi katechetka Magdalena Sztelman. - Chcemy uświadomić przybyszom z Ukrainy, że jest ktoś, kto chce im pomóc, myśli o nich. Że są dzieci, które o nich pamiętają - dodaje.

  Przeczytaj także:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół